Žijeme ve Švýcarsku

1 2003 Ohlasy a názory česky
obálka čísla

...DŘÍVE JSME HODNĚ CESTOVALI, dnes v našem věku jsme rádi, že se podíváme do Prahy nebo do nějaké blízké ciziny (koncem listopadu jsme byli v Istanbulu, bylo to prima, jeli jsme tam na vlastní pěst a tak jsme poznali trochu více než na jaře, kdy jsme tam byli organizovaně.

Pro nás je Turecko prázdninovou zemí, kam jezdíme s naší českou skupinou každoročně k moři poblíž města Side. Máme sluníčko a vodu a je to celkem levná dovolená. Na delší cesty si již netroufáme ze zdravotních důvodů.

Naši krajané vždy říkali: ,My si ty cesty necháme až budeme v penzi, teď musíme vydělávat peníze." Kolika z nich se však jejich předsevzetí splnilo? Odchází jeden za druhým a nás tu zbývá, tedy z naší generace, jen hrstka. Za několik let už zde budou pouze děti našich dětí, které už nemají o vlast svých rodičů a prarodičů žádný zájem.

Našim vnukům je 30 a 28 let. Mluvíme v rodině stále česky pokud jsme sami, jakmile však přijdou jejich partneři, pak se mluví jen švýcarsky. Tu češtinu nám jaksi dávají jako důkaz rodinné sounáležitosti.

Mladší dcera (43 let) má dva malé kluky (3 a 1 a půl roku). Má k nim českou vychovatelku a dbá na to, aby s nimi mluvila pouze česky. Švýcarsky se s nimi mluví jen o víkendu při návštěvě papiho - Švýcara, to dětičky zase přepnou na švýcarštinu. Máme zde známou rodinu, též sokolskou, jejichž syn je doktor filosofie, učí v Locarnu na gymnáziu angličtinu a němčinu. Jeho manželka je Švýcarka. Mají dvě děti (9 a 7 let), které mluví s babičkou a dědečkem, i doma s tatínkem jenom česky, s maminkou zase německy. Ve škole se učí italsky a mají již francozuštinu. Je to důkaz toho, že dětem vůbec nevadí, že se učí češtině a nemají žádný problém ve škole, ba naopak, učí se později daleko snadněji další jazyky.

Měla byste na toto téma udělat nějakou anketu. Já bych se pokusil Martina Háka v Locarnu přesvědčit na spoluúčasti. (On mj. vozí své žáky do Prahy a ukazuje jim město, kde byla bohatá středověká historie...)

Jaroslav Hájek, Winterthur

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012