S Čínou na věčné časy...

Chceme zlepšit vztahy s Čínou a ministr zahraničí Lubomír Zaorálek se snaží, až mu kape pot z čela. Pro jistotu hned na počátku své třídenní návštěvy Pekingu prohlásil, že Tibet považujeme za součást Číny.
Ale to přece nikdy nezpochybňoval ani Václav Havel a současný dalajláma chce pro Tibet jen širší autonomii. Jenže česká vláda má potřebu zvýraznit náš přátelský postoj k asijské velmoci, od které by (podle jejího názoru) mohly proudit větší peníze. Budeme víc vyvážet, budeme vřeleji vítat čínské turisty... Jenže hotelů je u nás až až, turisté z celého světa se v nich v klidu střídají a nevypadá to, že by ubytovací služby při přibíraly tisíce zaměstnanců. A vývoz? Kde je díra na trhu, vědí především lobisté a jejich zprávy (valnou většinou) nejsou určeny české vládě. Obchodujeme s podniky různých zaměření a velikostí především proto, že jsme schopni platit. Takže prohlášení ministra Zaorálka je zbytečné plácnutí do vody. Jako když začátečník skočí místo šipky placku...
Představa, že bych v Praze ještě jednou na vlastní oči viděla dalajlámu a slyšela jeho moudrá slova, se teď zdá neskutečná. Přitom vyspělé západoevropské státy se nebojí kritizovat potlačování lidských práv v Číně a dalajláma pro ně není nebezpečný exotický tvor. Díky sametové revoluci a Václava Havlovi jsme pro svět (resp. pro většinu zemí) zemí s dobrou pověstí. Český ministr zahraničí byl v Číně naposledy před patnácti lety. Nynější šéf Zaorálek svým prohlášením těžko zaujal natolik, aby si jej v Číně pamatovali. Takže asi nejdůležitější je, že jedná o přímé letecké lince mezi Pekingem a Prahou.
Venda Šebrlová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad