V Praze opět vystavuje Jaromír Brabenec

V podvečer švédské obdoby našich "čarodějnic", oslavy zvané Valborgsmässoafton, 30. dubna, byla na zahradě švédského velvyslanectví v Praze odhalena skulptura Jaromíra Brabence. Tento pražský sochař a výtvarník, žijící řadu let ve Švédsku, v posledních letech střídá oba své domovy v obou zemích.
Socha vytvořená z masivního kovu, nazvaná Moment 45, svým "průstřelem", tedy mechanickou, umělecky ztvárněnou deformací, připomíná mnoho let nesvobody Československa a odporu proti ní. Tomuto odporu vydatně napomáhali i tehdejší švédští velvyslanci, působící v Praze (zejména Agda Rössel, známá osobnost švédské diplomacie, která v Praze prožila dobu po srpnu 1968.)
Objekt odhalila osobně současná velvyslankyně, paní Annika Jagander za přítomnosti početného mezinárodního publika pozvaného ambasádou. Socha Jaromíra Brabence nemohla být umístěna lépe - vždyť švédské velvyslanectví na pražském Pohořelci má unikátní polohu s úchvatným výhledem na celou pražskou kotlinu se stovkami věží, Vltavou a jejími mosty, ale i na těsně sousedící mohutné Hradčany a zelené, nyní i kvetoucí svahy vrchu Petřína. Dalším příjemným zpestřením večera byly i švédské lidové písně v podání studentského sboru z Brna.
MaF
Na fotografii hovoří velvyslankyně paní Annika Jagander, vpravo autor Jaromír Brabenec
A protože Jaromír Brabenec (Švédsko/ČR) má v současné době i výstavu v pražské galerii Pecka pod Vyšehradem, rádi přejímáme informaci o jeho tvorbě z pera Jiřího Machalického.
V tvorbě Jaromíra Brabence se projevuje hravost spojená s konstruktivním cítěním, náhoda s přesným řádem, vzpomínky s jasným vnímáním skutečnosti. Prosazuje se v ní smysl pro vyjádření energií, pro vývoj přírodních procesů. Ovlivnily ji i některé zážitky z dětství a mládí. Působilo na ni i jeho technické cítění a vzdělání, které podpořilo schopnost vytvářet logicky uspořádané kompozice, přesně dělit a formovat plochu a prostor.
Pozoruhodné jsou geometrické asambláže, které vznikaly po dobu téměř tří desetiletí. Souvisejí s odkazem konstruktivismu i s konkrétním uměním. Projevuje se v nich také mimořádný cit pro barevné vztahy a volbu materiálů. V těchto reliéfních „obrazech“ se prvky mohou různými způsoby přeskupovat - natáčet, přibližovat nebo vzdalovat. Koncept těchto geometrických „obrazů“ je založen na myšlence nekonečného množství variant při použití nejexaktnějších výrazových prostředků. Autor v nich nepřikládal žádný význam osobnímu rukopisu.
Některé umělcovy sochy jsou založeny na vystižení přesného rozhraní mezi labilitou a stabilitou. Stačí jen málo, aby se porušila rovnováha, aby se zhroutily dlouho utvářené vztahy. V dalších objektech se zrcadlí jeho pohled na naše prostředí, spojený nejen s dávnými vzpomínkami, ale i s hlubokým pochopením přírodních zákonitostí.
Sochař přemýšlí nad působením často protichůdných, pozitivních i negativních sil. Nad tím, jak jediný okamžik může všechno změnit a jak lze překonat i zdánlivě nepřekonatelné překážky. Jeho tvorba souvisí s některými událostmi, které zásadně ovlivnily vývoj naší společnosti. Reaguje na dávné osobní prožitky z války, které zůstaly hluboce zasunuté v mysli a které se do jeho díla promítly až po mnoha letech. Jeho práce někdy mají silně existenciální podtext.
V řadách „obálek“ z osmdesátých a devadesátých let se prolíná hravost, navazující na dadaismus s jeho zdůrazněním náhody, s konstruktivním cítěním. Umělec dokáže využít své nápady do důsledků, vyzkoušet jejich rozmanité možnosti, balancovat mezi řádem a náhodou. V cyklu „gratulací“ rozvíjí své kombinační schopnosti. Ve spojení stejných prostorových prvků a střídání různých barevných tónů se znovu uplatňují nevyčerpatelné variace. Promítá se do nich bohatství přírody, vývoj společnosti i pokrok v přírodních vědách a technice, který výrazně určuje životní styl. Někdy Brabenec zase naznačuje, k jak absurdním závěrům může dojít důsledné uplatňování určitých zákonitostí bez ohledu na přirozený vývoj.
V jeho tvorbě se často projevuje i jemný smysl pro humor a s ním spojené odlehčení. Její jednotlivé linie se sice někdy dost liší, ale přesto je přirozeně spojuje nejen cit pro volné rozvíjení řádu, ale i pozitivní přístup k životu. Na jeho práci nesporně působí poznání různých prostředí a z něho vyplývající zkušenost. Jeho názorová otevřenost se projevuje využíváním rozmanitých výrazových prostředků a schopností monumentálního i komorního až intimního vyjádření představ. Brabencovo široké pole působnosti, sahající od designu přes obrazy, objekty a sochy až ke konceptuálně zaměřeným projektům, odpovídá současnému vývoji, pro který je typické prostupování různých uměleckých oborů i výtvarných oblastí.
Jiří Machalický
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad