Rok 2014 ve znamení krystalografie

Marina Hofmanová (Hužvárová) 4 2014 Aktuality česky

Není snad člověka, který by neobdivoval krystaly – asi nejznámější a nejpomíjivější nám nabízí voda, ať už jako sněhové vločky, jinovatku nebo v nejrůznějších podobách ledu. Dech se nám tají nad krásou drahokamů a téměř nevnímáme obyčejné krystaly soli nebo cukru. Dávní učenci využívali k prvním popisům krystalů geometrii, než se počátkem 20. století podařilo nahlédnout do struktury hmoty prostřednictvím rentgenových paprsků. A protože na letošek připadá sté výročí zásadních objevů v oblasti difrakce rentgenového záření, vyhlásilo ho UNESCO Mezinárodním rokem krystalografie.

Připomeňme, že neviditelné rentgenové paprsky jsou při dopadu na krystaly určitým způsobem rozptylovány, čímž se velmi zjednodušeně dostáváme k principu krystalografie. A cože je to difrakce? Když světlo prochází štěrbinou, jejíž šířka je srovnatelná s vlnovou délkou světla, zobrazí se za štěrbinou na stínítku světlé a tmavé proužky různé šířky neboli difrakční obrazce – při tomto fyzikálním jevu se dostává vlnění do oblasti geometrického stínu.

Krystalografická společnost www.xray.cz spolu s Matematicko-fyzikální fakultou UK uspořádala k oslavě jubilejního roku seminář 23. dubna, kdy přesně před 102 lety uskutečnil německý fyzik Max von Laue první zásadní experiment; za objev rozptylu rentgenových paprsků na krystalech obdržel o dva roky později (1914) Nobelovu cenu za fyziku. Dosud nevídaný způsob, jak určovat strukturu chemických vazeb v atomech a „vidět“ do hmoty přinesl nové možnosti. Není tedy divu, že na krystalografii mají vazbu další tři desítky udělených Nobelových cen.

Ve světě současných technologií využívají krystalografii nejrůznější obory a její aplikace rozhodně nezůstávají pouze v teoretické fázi výzkumu. Uplatňuje se nejen při navrhování nových materiálů, v technice, farmacii, biologii či lékařství, ale zasahuje i do matematiky, stále častěji se její pomocí analyzují umělecká díla, uplatňuje se v kriminalistice nebo při výzkumu vesmíru.

Naše země má v tomto oboru dlouhou tradici a je skvělé, že mezi nejdůležitější a nejznámější osobnosti československé krystalografie patří žena - prof. Adéla Kochanovská - jejíž osobnosti byla věnována jedna z přednášek celodenního svátečního semináře v Akademii věd. Podrobné informace najdete na http://www.mff.cuni.cz/verejnost/konalo-se/2014-01-krystal/

Marina Hužvárová

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012