Rok 2014 ve znamení krystalografie

Není snad člověka, který by neobdivoval krystaly – asi nejznámější a nejpomíjivější nám nabízí voda, ať už jako sněhové vločky, jinovatku nebo v nejrůznějších podobách ledu. Dech se nám tají nad krásou drahokamů a téměř nevnímáme obyčejné krystaly soli nebo cukru. Dávní učenci využívali k prvním popisům krystalů geometrii, než se počátkem 20. století podařilo nahlédnout do struktury hmoty prostřednictvím rentgenových paprsků. A protože na letošek připadá sté výročí zásadních objevů v oblasti difrakce rentgenového záření, vyhlásilo ho UNESCO Mezinárodním rokem krystalografie.
Připomeňme, že neviditelné rentgenové paprsky jsou při dopadu na krystaly určitým způsobem rozptylovány, čímž se velmi zjednodušeně dostáváme k principu krystalografie. A cože je to difrakce? Když světlo prochází štěrbinou, jejíž šířka je srovnatelná s vlnovou délkou světla, zobrazí se za štěrbinou na stínítku světlé a tmavé proužky různé šířky neboli difrakční obrazce – při tomto fyzikálním jevu se dostává vlnění do oblasti geometrického stínu.
Krystalografická společnost www.xray.cz spolu s Matematicko-fyzikální fakultou UK uspořádala k oslavě jubilejního roku seminář 23. dubna, kdy přesně před 102 lety uskutečnil německý fyzik Max von Laue první zásadní experiment; za objev rozptylu rentgenových paprsků na krystalech obdržel o dva roky později (1914) Nobelovu cenu za fyziku. Dosud nevídaný způsob, jak určovat strukturu chemických vazeb v atomech a „vidět“ do hmoty přinesl nové možnosti. Není tedy divu, že na krystalografii mají vazbu další tři desítky udělených Nobelových cen.
Ve světě současných technologií využívají krystalografii nejrůznější obory a její aplikace rozhodně nezůstávají pouze v teoretické fázi výzkumu. Uplatňuje se nejen při navrhování nových materiálů, v technice, farmacii, biologii či lékařství, ale zasahuje i do matematiky, stále častěji se její pomocí analyzují umělecká díla, uplatňuje se v kriminalistice nebo při výzkumu vesmíru.
Naše země má v tomto oboru dlouhou tradici a je skvělé, že mezi nejdůležitější a nejznámější osobnosti československé krystalografie patří žena - prof. Adéla Kochanovská - jejíž osobnosti byla věnována jedna z přednášek celodenního svátečního semináře v Akademii věd. Podrobné informace najdete na http://www.mff.cuni.cz/verejnost/konalo-se/2014-01-krystal/
Marina Hužvárová
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad