Knížka Básně z jazzové dásně

Eva Střížovská 4 2014 Knihy česky

O křtu této knihy už jsem psala minulý týden. Stejně jako zmíněná deska, mne tato knížka nepustila, dokud jsem ji celou nepřečetla.

Duha ve mně

Všechny své neduhy

vytěsním do duhy

posbírám tuhy

nakreslím pruhy

zapřáhnu pluhy

vyorám kruhy

stuhy o zásluhy

barevné tuhy

nadělám dluhy

co teď? A kudy?

Zaplatím dluhy

vyvětrám puchy

přijdu o vzruchy

co teď? A kudy?

Kniha je plná básniček, slovních hříček pramenících z vlastních pocitů, ale i z koukání se kolem sebe po světě, po svém okolí. Hraje si se slovíčky, s rýmy, se zvuky šikovně vtěsnanými do slov a rýmů. Vysmívá se situacím, nad kterými lze plakat, smutná struna sem tam také nechybí, ale je spíš spjatá opět s vtipem, jsou tu krátké povídky, spíš glosy a - spousta fotografií, s kterými stejně jako na dvojdesce člověk trochu znalý dění kolem jazzu a Janiny bohaté kariéry s potěšením projde dobou od malé Janičky holčičky až po dnešek.

A samozřejmě při tom potká spoustu jejích kamarádů muzikantů a zpěváků.

Jen malá ukázka názvů jejích básníček a písniček:

Vypadá jak starý plakát

Pražena

Jen s jednou postelí

Narkomanová píseň

Tekutý milenec

Knajpa blues

Leklá hekla

Óda na bubeníka Vladimíra Žižku

Prý láska prochází žaludkem. Ale čím prochází žaludek? Toto je jedna z mnoha větiček a nápadů, které graficky doplňují stránky, stejně jako vtipné a nápadité kresby. Luďka Bárty. Knížka je jen tříbarevná - černo-bílo-teple žlutá, ale díky výtvarnému zpracování působí vskutku barevně a svým celkem nejen jako záležitost k milému počtení, zamyšlení a pobavení, ale i jako dílko, na které se rádi podíváte, pokocháte se jím a necháte si knihovně pro občasné vracení se k němu – třeba pro zlepšení nálady.

Vydalo nakladatelství GALÉN.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012