Pátek s Janou Koubkovou

Eva Střížovská 4 2014 Kultura česky

Dnes 18. dubna pracuji doma. Poslouchám jazz a listuji dprovodnou brožurkou…

Jazz, oh, yes!

Stále neuvěřitelně vitální Jana Koubková oslaví v listopadu 70tiny. SUPRAPHON vydává pod tímto názvem k tomuto výročí dvojité CD s Janinými nahrávkami z různých dob.

CD s číslem 1 začíná překvapivě písničkou Do lesíčka na čekanou v jazzové úpravě Viktora Kotrubenka a za doprovodu jeho kapely Jazz Half Sextet. Nahráno v roce 1977. V dalších skladbách jsou kromě Jany slyšet třeba Hot Tety, Marie Rottrová, muzikanti Luděk Hulan, s kterým jazzové začínala, Evžen Jegorov, Michal Gera, Karel Velebný, Michael Kocáb, Orchestr Karla Vlacha, Michal Pavlíček, Alan Vitouš, Musa Imran Zangi a mnoho dalších báječných muzikantů, ve skladbách nahraných v různých studiích během dalších deseti let.

Druhé CD obsahuje skladby od roku 1987 do současnosti. Začíná dvěma skladbami za doprovodu piana Aki Takase, pokračuje rytmicky fascinující skladbou Setkání duchů s Yandim Bandem.

Z CD Absolonie, nahraném ve Sloupsko-Šošůvské jeskyni v říjnu 1996 je velmi zajímavá píseň Nickamínek, ve které zpěvačka kombinuje rytmickou frázi s melodickým několikahlasým doprovodem. Duga, Duga, Pé, Pé se sborem Bambini di Praga, s kterým kdysi jako dívenka začínala zpívat je zase z jiného soudku. A to se dá vlastně říct o všech skladbách na tomto dvojCD. Petgr Lipa, Jan Burian, Zdeněk Sarka Dvořák a jiní výteční muzikanti, střídající se rytmy, nástroje, i žánry včetně slovenské lidové Proč si k nám nepryšeu, to je pestrost, která posluchače vtáhne a nepustí až úplně na konec. A tím je rytmická Chtěla jsem víc než ty kytaristy Romana Hampachera s textem Jany Koubkové a s bicím doprovodem Jana Červenky.

Nelze zde jmenovat všechny skladby, hráče a tvůrce této výborné nahrávky. Lze jen popřát zpěvačce, aby jí elán, nové nápady a chuť i nadále dlouho vydržely.

(Pokračování v rubrice knihy.)

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012