Básně z jazzové dásně

Eva Střížovská 4 2014 Knihy česky

Jana Koubková (* 31. října 1944 v Roztokách u Prahy) je česká jazzová zpěvačka, nestorka tohoto hudebního stylu v České republice.

Zpívá od svých šesti let – ve sborech, vokálních skupinách i sólově. Jako jazzová sólistka se prosadila v roce 1975 v Jazz sanatoriu Luďka Hulana. Prošla řadou různých stylů, od blues, swingu, mainstreamu přes bebop, latin, free až po world-ethno a fusion. V roce 1981 založila festival jazzových, bluesových a rockových zpěváků Vokalíza. Šest let působila na Pražské státní konzervatoři v oboru interpretace. Skládá písně a filmovou hudbu, působí v rozhlase, píše fejetony, sloupky a poezii. Vydala knihy: Recepty proti samotě a Zutí provádím s chutí.

Toto je úryvek z Wikipedie…jen kousek, o Janě by se daly napsat celé knihy. I Český dialog o ní psal mnohokrát… A včera jsem byla účastna křtu její další knížky s názvem Básně z jazzové dásně. Ačkoli chyběl nemocný kytarista, Jana vystačila s kolegou – bubeníkem Červenkou, s kterým rozezpívala a rozehrála řadu básní z křtěné knížky. A hýřila energií a vtipem jako vždy. Přítomni byli novináři, ředitel nakladatelství Galén PhDr. Lubomír Houdek (na snímku uprostřed), výtvarníci, zástupci Supraphonu, který vydává v pátek 18. dubna mimořádné dvojCD s Janinými písničkami od let sedmdesátých až do dneška. Jsou tam písničky, kdy začínala zpívat s legendárním basistou Luďkem Hulanem, s vokální čtyřkou Hot Tety, kterou samozřejmě založila a vedla, s Karlem Vlachem a postupně s mnohými dalšími. Jana nikdy nezahálela. Vždy vymýšlela něco nového, zpívala, organizovala, psala články, knížky, básně, skládala písničky, jezdila zpívat do Afriky, když jí to umožnil osud a přivážela si odtud inspiraci, někdy i křtila náš Český kalendář a vystupovala v pořadu Hovory bez hranic, které pořádáme v Městské knihovně v Praze i jinde, pozvala nás na báječný jazzový zážitek na parník, kde často zpívá. Nedá se všechno o té dámě plné jazzové i jiné energie napsat v krátkém článku. Ten chci mít na webu zítra…když mi fotografka Hanka Rysová dodá fotku, jak slíbila, když seděla na křtu vedle mě. (Ano, už ji mám…)

Jana Koubková je živel, je radost ji potkat, slyšet, číst její knížku. Kupte si knížku i CD, zaručuji se, že neprohloupíte, že se za ty vydané penízky potěšíte!

Knížku vydalo nakladatelství Galén.

ES

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012