Festival „Přátelství navzdory Hitlerovi“

4 2014 Dějiny česky

Výstava a literární akce    o osudech 80 českých židovských dětí, které        za války uprchly do Dánska a setkaly se po 70 letech.

Mladá novinářka Judita Matyášová je autorkou knihy Přátelství navzdory Hitlerovi, o které jsme již psali. V souvislosti s tématem knihy nyní zve hned několik dalších akcí, které se konají mezi  22. dubnem a 30. květnem v Kolíně a v Praze.

 

Festival představí osudy 80 českých židovských dětí, které se na počátku války dostaly do Dánska a v roce 1943 uprchly do Švédska. Poté mezi sebou ztratily kontakt na 70 let. Publicistka Judita Matyášová vyhledala 30 těchto „dětí“, dnes devadesátiletých pamětníků. Její kniha „Přátelství navzdory Hitlerovi“(nakl. Mladá fronta) však není jen o konkrétních osudech, ale také o detektivním pátrání napříč celým světem a o tom, jak příběh pokračuje v rodinách pamětníků.

Příběhy „dětí“ budou prezentovány na výstavě v kolínské synagoze a na několika literárních besedách v Praze a v Kolíně. Vzácným hostem těchto akcí budou Janet Seckel-Cerrotti a její dcera Rachael, které přijedou z Ameriky. Vloni procestovaly Dánsko a Izrael, chtěly se podívat na místa, kde žila jejich maminka, Hanka Dubová z Kolína. Nyní přijedou do Čech, aby zahájily výstavu o „dětech“ v Kolíně. Navštíví také Prahu, kde Hanka žila před odjezdem do Dánska.

 

Festival v Praze a v Kolíně:

 

22. dubna, 18.00 hod., České centrum Praha

Literární čtení z knihy Přátelství navzdory Hitlerovi, setkání s Janet Seckel-Cerrotti. Adresa: Rytířská 31, Praha 1

 

23. dubna, 17.00 hod.

Městská knihovna Kolín – Literární čtení z knihy Přátelství navzdory Hitlerovi, setkání s Janet Seckel-Cerrotti a její dcerou Rachael. Adresa: Husova 69, Kolín

 

24. dubna, 17.00 hod., Synagoga Kolín

Zahájení výstavy „Sofiina volba po česku“ o osudech dětí a jejich rodin. Část výstavy bude věnována dětem, které pocházely z Kolína. Na vernisáži budou pamětníci a jejich příbuzní. Spoluorganizátor akce je Město Kolín, Měst. knih. Kolín a Regionální muzeum v Kolíně. Výstava bude otevřena do 30. května 2014. Adresa: Na Hradbách 157, Kolín

 

28. dubna, 17.30 hod., Americké kulturní centrum Praha

Přednáška Judity Matyášové, setkání s Janet Seckel-Cerrotti a její dcerou Rachael, akce v češtině, tlumočeno do angličtiny. Adresa: Tržiště 13, Praha 1

 

27. května, 17.00 hod., Synagoga Kolín

Po stopách kolínských Židů

Historička Miroslava Jouzová představí příběhy kolínských rodáků. Její vyprávění doplní Judita Matyášová, která promluví o pátrání po stopách tří mladých lidí z Kolína, kteří před válkou odjeli do Dánska. Adresa: Na Hradbách 157, Kolín.

 

Kontakt na autorku: Judita Matyášová, email: j.matyasova@gmail.com, www.juditamatyasova.cz

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012