Noc s Andersenem ve Švýcarsku

Kde? V české škole ve Vallisellen
V pořadí již čtrnáctá Noc s Andersenem k podpoře dětského čtení, připomínající zároveň výročí narození oblíbeného dánského pohádkáře Hanse Ch. Andersena, proběhla současně na mnoha místech České republiky, Polska, Slovenska, Řecka, Balkánských zemí, Ruska a zejména pak v Českých školách bez hranic. V jedné takové škole v malebném městečku Wallisellen nedaleko Curychu přenocovalo ze 4. na 5. dubna přes 30 žáčků ve věku 5 až 13 let. Noc s Andersenem se zde nesla v duchu Karla Čapka a populárního psího detektiva komisaře Vrťapky, který letos mj. oslavil už 10 narozeniny.
Ředitelka školy Jana Vaňková připravila se svým týmem učitelek bohatý a hlavně dobrodružný program. Večer byl zahájen příchodem vzácného hosta, samotného pana Čapka, kterého paní ředitelka jaksepatří vyzpovídala. Vyprávěl dětem o svém radostném dětství a mládí, o svém plodném tvůrčím období, i svém smutném konci na sklonku roku 1938. Vysvětlil jim, jak to vlastně bylo se vznikem slova robot a jaké neplechy mu tropilo nezbedné štěně Dášeňka. Na konci rozhovoru se role vyměnily a pan Čapek dával otázky nejen dětem, ale i učitelkám, aby zjistil, zda pozorně poslouchaly. Za správné odpovědí rozhazoval z bezedných kapes české sladkosti.
Následně byly děti rozděleny do 4 skupinek a postupně navštěvovaly jednotlivá stanoviště, kde si každé z nich přišlo na to své. Na první zastávce se vyráběli multifunkční roboti, co umí žehlit, prát ale i střílet, u dalšího stanoviště byl dětem představen život nejznámějšího štěněte v Čechách. Dále děti četly pohádku Lotrando a Zubejda a nakonec se vydaly řešit detektivní úkoly s komisařem Vrťapkou v pracovních listech, které pro tuto příležitost poskytlo nakladatelství Morkes.
Po společné večeři byly malým komisařům a policejním inspektorům rozdány světýlka a detektivní průkazy, aby se pak mohli hromadně vydat ven do tmy. Honba za schovaným pokladem mohla začít. Po napínavé noci plné zážitků se nocležníci zavrtali do svých spacáků a dobrodružství mělo pokračování už jenom ve snách.
Druhý den ráno byly dětem rozdány památeční pohlednice a diplomy a odpoledne se konala pod záštitou Sokola inaugurace výstavy „Život a doba spisovatele Karla Čapka“, které pro tuto příležitost zapůjčil Památník Karla Čapka ve Strži. Prostřednictvím 20 závěsných a tematicky řazených panelů jsou zde připomenuty významné události spisovatelova života, jeho nejdůležitější literární díla, novinářská činnost, politické postoje a spolupráce s prezidentem T. G. Masarykem.
Ačkoli Čapek sám děti neměl, jistě by ho těšil přetrvávající zájem nejmenších o jeho tvorbu. Jak jsme se sami přesvědčili popularita a obliba jeho knížek pro děti trvá dodnes, jeho zvídavost a hravost je jim pořád stejně blízká.
Simona Kubíková
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad