Noc s Andersenem ve Švýcarsku

4 2014 Knihy česky

Kde? V české škole ve Vallisellen

V pořadí již čtrnáctá Noc s Andersenem k podpoře dětského čtení, připomínající zároveň výročí narození oblíbeného dánského pohádkáře Hanse Ch. Andersena, proběhla současně na mnoha místech České republiky, Polska, Slovenska, Řecka, Balkánských zemí, Ruska a zejména pak v Českých školách bez hranic. V jedné takové škole v malebném městečku Wallisellen nedaleko Curychu přenocovalo ze 4. na 5. dubna přes 30 žáčků ve věku 5 až 13 let. Noc s Andersenem se zde nesla v duchu Karla Čapka a populárního psího detektiva komisaře Vrťapky, který letos mj. oslavil už 10 narozeniny.

 

Ředitelka školy Jana Vaňková připravila se svým týmem učitelek bohatý a hlavně dobrodružný program. Večer byl zahájen příchodem vzácného hosta, samotného pana Čapka, kterého paní ředitelka jaksepatří vyzpovídala. Vyprávěl dětem o svém radostném dětství a mládí, o svém plodném tvůrčím období, i svém smutném konci na sklonku roku 1938. Vysvětlil jim, jak to vlastně bylo se vznikem slova robot a jaké neplechy mu tropilo nezbedné štěně Dášeňka. Na konci rozhovoru  se role vyměnily a pan Čapek dával otázky nejen dětem, ale i učitelkám, aby zjistil, zda pozorně poslouchaly. Za správné odpovědí rozhazoval z bezedných kapes české sladkosti.

Následně byly děti rozděleny do 4 skupinek a postupně navštěvovaly jednotlivá stanoviště, kde si každé z  nich přišlo na to své. Na první zastávce se vyráběli multifunkční roboti, co umí žehlit, prát ale i střílet, u dalšího stanoviště byl dětem představen život nejznámějšího štěněte v Čechách. Dále děti četly pohádku Lotrando a Zubejda a nakonec se vydaly řešit detektivní úkoly s komisařem Vrťapkou v pracovních listech, které pro tuto příležitost poskytlo nakladatelství Morkes.

Po společné večeři byly malým komisařům a policejním inspektorům rozdány světýlka a detektivní průkazy, aby se pak mohli hromadně vydat ven do tmy. Honba za schovaným pokladem  mohla začít. Po napínavé noci plné zážitků se nocležníci zavrtali do svých spacáků  a dobrodružství mělo pokračování už jenom ve snách.

 

Druhý den ráno byly dětem rozdány památeční pohlednice a diplomy a odpoledne se konala pod záštitou Sokola inaugurace výstavy „Život a doba spisovatele Karla Čapka“, které pro tuto příležitost zapůjčil Památník Karla Čapka ve Strži. Prostřednictvím 20 závěsných a tematicky řazených panelů jsou zde připomenuty významné události spisovatelova života, jeho nejdůležitější literární díla, novinářská činnost, politické postoje a spolupráce s prezidentem T. G. Masarykem.

Ačkoli Čapek sám děti neměl, jistě by ho těšil přetrvávající zájem nejmenších o jeho tvorbu. Jak jsme se sami přesvědčili popularita a obliba jeho knížek pro děti trvá dodnes, jeho zvídavost a hravost je jim pořád stejně blízká.

Simona Kubíková

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012