Jediná sankce

Rusko je největším územním a státním celkem. Zároveň největším agresorem v násilném okupování cizích státních celkům od carských dob přes bolševické období až po dnešek.
Zabralo pět středoasijských států: Tadžikystan, Kazachstán, Turkmenistán, Kyrgyzstán, Uzbekistán. Tři Zakavkazské státy: Ázerbájdžán, Arménii, Gruzii. Znásilnilo Čečnu bojující o samostatnost od počátku 18 stol. V evropské části to odnesly tři pobaltské republiky Litva, Lotyšsko, Estonsko. Byly násilně porušťovány, původní obyvatelstvo přemisťováno. Podobnými oběťmi SSSR byly Bělorusko a Ukrajina. Tento největší agresor od carských dob obsadil vojensky na 40 let Československou republiku, Maďarsko, východní část Německa, Polsko, Bulharsko, Rumunsko a Albánii. V Afganistanu prováděl SSSR po deset let genocidu na obyvatelstvu v období let 79-89 dvacátého století. Ve století jednadvacátém zabralo Rusko prozatím dvě části Gruzie, Abcházii a Jižní Osetii, jednu část Ukrajiny a Krym.
Jakékoliv sankce vůči Rusku nemají význam do doby, nežli střední a východní Evropa budou mít možnost používat energii od spolehlivých partnerů západu a severu. Jediná sankce, která dokáže Rusku si uvědomit, že jeho násilné metody nefungují, je pomoci Ukrajině udržet si samostatnost, aby se mohla začlenit do Evropské Unie.
K. Mrzílek
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!

Všechny moje Ameriky - I. Cali
Reportáže z atraktivních míst San Franciska, Los Angeles, San Diega, Orange County a dalších střídají příběhy českých osobností. Najdeme tu jména novináře Jožky Pejskara, spisovatele Jana Beneše, skladatele, fotografa a dobrodruha Eduarda Ingriše, prof. Ivo Feierabenda a jeho otce, politika z první republiky Ladislava, který se zasloužil o zemědělské družstevnictví, profesorky, klavíristky a výrazné vlastenky Marie Dolanské, příběh rodiny Georginy Teyrovské, která se musela se svým manželem Eduardem v roce 1949 proplazit přes hranici, když jim komunisté zabavili nejznámější pražskou barvírnu a šlo jim o život.
Je tu i částečný příběh Jiřího Voskovce, který prožíval své poslední roky v mohavské poušti.
Samozřejmě je zde také putování po stopách Jacka Londona, který zde v mládí kradl ze sádek ústřice, ale v pozdějším věku své úspěšné spisovatelské kariéry si postavil pěkný dům, který je dnes jeho muzeem a nedaleko je i jeho hrob. V přístavu Oakland má své náměstí, sochu Bílého tesáka, chatu dovezenou až z Aljašky a hospůdku, do které chodil.
Knížka představí i Jiřího Knedlíka, který v hlavním městě Sacramentu peče nejlepší lázeňské oplatky na světě, příběh bratra známého spisovatele Oty Ulče Gustava, zajímavé zážitky mladé spisovatelky Katky Dehningové a mnoha dalších.
Čtivé je vyprávění o minulosti i současnosti zdejšího Sokola, o tzv. Československém domečku, o několika Českých školách a školkách a v neposlední řadě o mladých lidech, kteří sem přišli až po roce 1989 a dobře se uplatnili.
Kniha má 144 stran a kromě černobílých fotografií v textu má několik barevných příloh.
Cena je 200 Kč v ČR, v zámoří 15 USD a v Evropě 10 EUR i s poštovným. Jak zaplatit sdělíme zájemcům při objednání.
Objednávejte na:
cesky-dialog@seznam.cz
nebo tel.: +420 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad