Stalo se v březnu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 4 2014 Aktuality česky

X Většina z nás rozčileně odsoudila ruský zábor ukrajinského Krymu. Protiruské nálady nám opět připomenuly okupaci v roce 1969, urážlivý sebevědomý klid prezidenta Putina zase evokoval staré časy komunistické beztrestnosti. Také proto se na Olšanských hřbitovech ohřál památník sovětským internacionalistům jen dva dny, naštvanost lidí neznala mezí...

X Katolický kněz a filosof Tomáš Halík dostal jako první Čech prestižní Templetonovu cenu. Říká se jí „duchovní Nobelovka“ a získal ji např. 14. dalajláma, Alexander Solženicin a jako úplně první Matka Tereza. Tomáš Halík převezme cenu v květnu v londýnském královském kostele St. Martin in the Fields. Dojemná byla knězova reakce: „Poprosil jsem Hospodina, aby chránil mé srdce a mou hlavu, aby mne to nezkazilo!“.

X V rezidentském apartmá pražského hotelu Hilton zatkla protikorupční policie bohatého íránského podnikatele Shahrama Abdullaha Zadeha, který měl českou manželku (a tím i české občanství). Je podezřelý z daňového úniku 2,3 miliardy korun. Patří mezi hlavní postavy při obchodech s pohonnými hmotami.

X Zemřela paní režisérka Věra Chytilová (85). Byla chytrá, odvážná, prostořeká, urážlivá, nápaditá... Její filmy se promítaly po celém světě a sklízely zasloužené ovace. Nesplnil se jí jediný životní sen: natočit film o Boženě Němcové, což označila za národní ostudu.

X Dva metry vysokou sochu okřídleného lva věnuje památce českých a slovenských pilotů za 2. světové války britská komunita v Česku. Odhalení bronzového monumentu se plánuje na 17. června v Praze.

X Na ředitele hradního protokolu si stěžuje čím dál víc lidí. Samozřejmě, že zaměstnanci Hradu jen potajmu, pan Forejt má dlouhé prsty a všichni se ho bojí. Nemůže však ovlivnit hodnocení diplomatů, kteří na Hrad volají nebo si neformálně stěžují při různých akcích na jeho aroganci vůči ostatním. Naopak Jindřich Forejt tvrdí, že po oficiálních návštěvách dostává děkovné dopisy. Až se dočkáme jeho vyhazovu, tak aspoň bude mít co balit...

X Prezident Miloš Zeman oslavil na Hradě první výročí své inaugurace. Pozval si na 250 hostů. Seznam nikdy nebyl zveřejněn, stejně jako rozpočet mejdanu. Podle náznaku prezidentského mluvčího se však jedná o statisíce.

X Strana práv občanů - Zemanovci na žádost prezidenta vypustila ze svého názvu jeho jméno. Po loňském volebním debaklu, ve kterém se Miloš Zeman velmi angažoval, získala strana 1,5 procenta hlasů a velkou ostudu. Novým šéfem se stal senátor a bývalý prezident Agrární komory Jan Veleba. Ten slíbil stranu zvelebit...

X Začal proces s metanolovou mafií, jejíž vinou zemřely desítky lidí a mnoho dalších má trvalé zdravotní následky. Kdyby se do alkoholu přimíchala celá obrovská zásoba metalalkoholu, mohlo by to zabít až 158 tisíc lidí! A to se dosud nenašla pětina již namíchaných lahví!

X Zemřel Otakar Brousek st. (89), poslední herec-gentleman. Český jazyk byl jeho velkou láskou.

X Slavili jsme 100. výročí narození českého spisovatele Bohumila Hrabala.

X Ve školách je hodně učitelů bez patřičné kvalifikace. Ministr školství Marcel Chládek chtěl všech 7 tisíc příští rok vyhodit. Pak začal ustupovat: rodilí mluvčí a někteří učitelé odborných předmětů ve školách zůstanou. Kdo ví, co se bude dít dál...?

X Po 230 letech se přestala Praha rozšiřovat. Poslední velký skok byl před 40 lety, to se k ní připojilo třicet středočeských obcí, pak už jen několik. Nejvíc peněz stála doprava, protože bylo nutné okraje velkoměsta propojit s historickou zástavbou. Stejné problémy ovšem mají i ostatní velká města, především Ostrava, Plzeň a Brno.

X A tradičně dobrá zpráva na konec: před čtyřmi lety vznikl mecenášský klub Národního divadla, ale už má stovku pravidelných donátorů. Loni se podařilo naspořit 865 tisíc korun - celkem skoro čtyři miliony. Příspěvek dostane Národní divadlo např. na koupi houslí pro koncertního mistra. Nákupy a opravy jsou pro Národní divadlo obrovským finančním břemenem a proto s povděkem přivítalo v roce 2011 příspěvek na koupi hammerklavieru. To pomohlo při inscenacích Mozartových oper. Nejštědřejší filantropkou je paní Dadja Altenburgová-Kohlová, která momentálně financuje druhou etapu oprav Alšových lunet.

Venda Šebrlová

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012