Florencie hostila setkání českých škol v Itálii

Ve dnech 28.-29. 3. 2014 se uskutečnilo 2. setkání českých škol v Itálii, tentokráte ve Florencii. Toto setkání bylo zorganizované česko italským sdružením ARCA a Honorárním konzulátem ČR ve Florencii, pod záštitou Velvyslanectví ČR v Římě. Navázalo tak na první setkání českých škol na italském území v loňském roce v Miláně oranizovaného Českým kulturním centrem.
V Itálii vzniklo během několika let (přesněji od roku 2010) pět českých škol a to v Neapoli, Římě, Florencii, Miláně a tento rok i v Boloni. O české školy je zájem a počet českých žáčků stále roste, ač vyučování probíhá většinou o sobotách. Cílem těchto setkání je rozvinout a obohatit činnost českých škol na území Itálie. Výměna zkušeností, přímé kontakty a osobní seznámení vedou k plodné spolupráci mezi školami i mezi jednotlivými vyučujícími.
Tak vznikly již po prvním setkání zajímavé společné projekty (jako Putování kašpárka Pimprlete po Itálii) a možnost zapojit se do nich a společně je dotvářet. Program setkání byl velice pestrý. Účastníci se mohli dozvědět nové informace nejen o centrální organizaci ČŠBH ( od zakladatelky ČŠBH Lucie Slavíkové) a ostatních českých školách v zahraničí, ale i postoje ministerstev a státních institucí vůči nim.
Z jednotlivých příspěvků byly vidět společné rysy, s kterými se setkávají čeští vyučující v Itálii (a nejen) – přístup rodičů, problémy dětí s českou gramatikou ve srovnání s italskou, specifické rozdíly jednotlivých škol a jejich organizace (možnosti prostor, vzdělání a disponibilita vyučujících apod.) Jedna charakteristika byla však společná všem českým školám a všem vyučujícím – obrovské nadšení učit český jazyk! Velký dík za profesionální organizaci, pestrý program a celkově příjemnou atmosféru po celou dobu setkání patří česko-italskému sdružení ARCA (Amici della Repubblica ceca), největší dík pak Zdence Skorunkové.
Další informace najdete také zde..
Helena Schwarzová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad