SAMIZDAT - tvůrčí síla odporu

To je název výstavy, kterou uspořádaly Národní knihovna České republiky a knihovna Libri prohibiti v Galerii Klementinum pod záštitou ministra kultury Daniela Hermanna.
Zahájena byla již 13. března, otevřena bude do 18. dubna. Představuje knihy a další tiskoviny i jejich autory jako společenský fenomén zasazený do souvislostí zejména sedmdesátých a osmdesátých let 20. století. Řadě literátů nebylo tehdy umožněno publikovat oficiálně. Dělo se tak tedy tajně – samizdatem – a plody jejich práce se k lidem dostávaly také tak – navzdory možnosti odhalení a tvrdých postihů totalitním režimem.
Knihovna Libri prohibiti se již víc než dvacet let věnuje samizdatu ve všech jeho podobách, významnému a přitom dost opomíjenému tématu z naší totalitní minulosti. Ve svých prostorách na Senovážném náměstí má největší sbírku čs. samizdatových publikací, ale také exilových knih, časopisů, nahrávek a dokumentů. Pod vedením Jiřího Gruntoráda a Kateřiny Volkové v knihovně Libri Prohibiti pořádá také své vlastní výstavy výtvarníků a literární večery, které jsou malými, leč význačnými společenskými událostmi (viz www.libriprohibiti.cz).
V Galerii Klementinum je vystavena samozřejmě jen malá část zakázané a komunistickou policií pronásledované tvorby, ale velice zajímavá. Najdete tu výtvarně cenné knihy ze samizdatových edic, ale i mimoediční tituly, také kolekce samizdatových periodik, tedy novin a časopisů, která byla v loňském roce zařazena do programu UNESCO Paměť světa. Návštěvník tak může vidět reprezentativní průřez čs. samizdatem v celé jeho šíři a zjistit, jak mnoho význačných osobností české literatury se k samizdatu bylo nuceno uchýlit, nebo v něm přímo „vyrostlo“ po změně režimu v uznávané autory.
Nechybí zde ani „technické prostředky“, tedy psací stroje, dřevěný knihařský lis, rozmnožovací rámečky a funkční cyklostyl, které se před rokem 1989, kdy samizdaty vznikaly, používaly k jejich tisku a rozmnožování kopií. Na rámečku si mohou zájemci sami vyzkoušet tisk letáků.
Připomenou dnes až neuvěřitelnou dobu, kdy dobrovolné písařky přepisovaly v noci až čtrnáct kopií na tenký papír v psacím stroji značky Consul či Zeta. Na tyto mnohdy těžko čitelné kopie už nedočkavě čekali čtenáři, kterým se doručovaly zase jen s těžkostmi a tajně. Mnozí lidé byli za tuto svoji činnost zatýkání, vězněni či v rámci akce Asanace násilně vystěhováni z Československa.
Je moc dobře, že výstava tuto dobru připomene.
ES
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad