Čáry, máry - deska je fuč

Venda Šebrlová 3 2014 Aktuality česky

Včera jsem psala rozčilený komentář k objevení oslavné desky na pomníku sovětským okupantům na Olšanském hřbitově. Jistě jsem nebyla sama, kdo z novinářů vzteky neviděl na klávesnici počítače. Tisíce lidí, kteří se o tom dozvěděli, poslali do pekel lidi, pro které i dnes je okupace v srpnu 68 internacionální pomocí.

O den později, ve středu odpoledne, „za nejasných okolností“ zmizela z pomníku kontraverzní tabulka o internacionalistech a zůstala jen ta druhá, připomínající oběti mírových sborů a novodobých válečných konfliktů. Tyto vojáky samozřejmě ctíme.

Naštvaný byl podle informací České tiskové kanceláře i pražský primátor Tomáš Hudeček, který akci označil za pošlapání památky skutečných obětí okupace. Ředitel Správy pražských hřbitovu Martin Červený se nechal slyšet, že za to mohou úředníci, kteří posuzovali jen technické parametry. A že se upraví smlouvy tak, aby k podobným případům nedocházelo

No, bylo na čase! Zatím to vypadá tak, že žulový patník byl změřen, zvážen a vyfakturován. A tím to skončilo. Je pravda, že tam klidně mohla být i deska s připomínkou hrdinského zvacího dopisu. Na pozadí by se v tom případě hodila rozstřílená fasáda Národního muzea, kterou si sovětští vojáci kvůli monumentálnímu vzhledu spletli s vládní budovou.

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012