Máme pomník okupantům – heč!

Venda Šebrlová 3 2014 Aktuality česky

Takovou věc si nikdo z obyčejných lidí nedokáže představit... Je to, jakoby rodina mrtvého najednou na hřbitově objevila pamětní desku s poděkováním vrahovi. Na Olšanském hřbitově v Praze, nedaleko pravoslavné kaple, byl odhalen památník s nápisem: “Na věčnou slávu a památku padlým vojínů internacionalistů a mírotvorcům“.

Ruské středisko vědy a kultury v Praze bylo překvapeno negativní reakcí veřejnosti. Co prý máme proti ruským hrdinům? Údajně byl projekt schválen ministerstvem obrany, Senátem a pražským magistrátem. Což není pravda, jmenované organizace se od toho distancují.

Stavbu financovalo sdružení veteránů z Afghánistánu. My, co ještě umíme azbuku a přečteme si nápis, si jistě vzpomeneme na internacionální pomoc v roce 1968. Já jsem prožila srpen 68 jako začínající novinářka a nikdy na tanky, točící hlavněmi po zástupech lidí, nezapomenu. A s tím Afghánistánem to taky nebylo moc košer, stejně tak jako je falešná argumentace Kremlu při obsazování Krymu. Internacionální pomoc je moc fajn termín, takový vláčný, nadčasový, použitelný v hubě i toho největšího prevíta.

Proč afghánští veteráni vzpomínají na své kolegy tak daleko od místa jejich smrti? Možná proto, že přímo v Kábulu by dav rozzuřených lidí podobný kus žuly omlátil organizátorům akce o hlavy. My jsme tak slušní, že jen žádáme, aby ta absurdní věc byla ze hřbitova odstraněna. Hřbitovní správa Olšany to odmítla. Připomínám, že u pravoslavné kaple jsou pamětní desky vojáků, kteří padli při osvobozování Prahy. Oni si nezaslouží, aby byli házeni do jednoho pytle s okupanty!

Navrhuji, aby pomník byl přenesen na dvůr sídla KSČM. Tam by Marta Semelová mohla klást květiny a zpívat Internacionálu bez strachu, že si z ní někdo bude dělat legraci. (U hromadného hrobu komunistických potentátů v čele s Gottwaldem se vždycky najde nějaký zlomyslník, který dojemnou akci k oslavě Vítězného února zesměšní, že, soudružko?! A konec konců, nešel by na dvůr přemístit i ten hromadný hrob?)

Venda Šebrlová

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012