Doporučujeme - Jan Kristofori - Retrospektiva jako dar

6-7 2001 Kultura česky
obálka čísla

    Hluboká modř. Temná šeď. Sytá anebo naopak jemná, něžná červeň. Mučivá fialová. Silný, energický okr. A to vše v plastické, strukturální podobě, v mnoha časových a tematických proměnách. V nespočtu proměn a ploch, které se prolínají, ale zároveň provokují a formují.
    Grafiky. Oleje. Plastiky. Trojrozměrné předměty jako nevšední výpovědi o všedních věcech. To vše v rozmanitých technikách. A především v kráse a síle.Takové je umělcovo svědectví o životě, o světě. O Stvořiteli a víře.
    Retrospektivní výstava pořádaná u příležitosti jubilea předního českého výtvarníka Jana Kristoforiho v sálech Národního muzea v Praze je nádherným darem nám všem. Vznikla díky výborné spolupráci Národního muzea a velvyslanectví Norského království v Praze. Zdaleka nejde jen o vhodnou příležitost upozornit na umělcovo jubileum. Výstava širokého záběru (pro vyznavače přesnosti uveďme, že ve třech sálech na ploše více než 1000 čtverečních metrů) je ve svém celku výmluvným svědectvím i varováním.
    Kam spějeme? Jak žijeme? Jaké jsou naše stopy v mapách života, v němž si stále méně lidé rozumějí a stále více se sobě vzájemně vzdalují? Jan Kristofori nám předkládá část své výpovědi způsobem nanejvýš výmluvným a proto srozumitelným. Po desetiletí tvořil v zahraničí -- a to, co si nyní můžeme v Praze prohlédnout, je svědectvím o neobvyklé síle a nadčasovosti jeho díla.
    Velký Mistr? Ano. Zároveň však laskavý člověk s horoucím srdcem. Touží po tom, aby umění povznášelo, naplňovalo, dávalo naději a podtrhovalo smysluplnost života. Bez podléhání módním vlnám byl vždycky svůj a nelámal si hlavu s tím, jak kritici jeho umění "zařadí".
    Je výborné, že současně s otevřením výstavy nakladatelství FORTUNA vydalo knihu Jana Kristoforiho Ještě jsem neskončil. Je sugestivní a moudrá ve své opravdovosti a nepředstírání. A výstava? V Národním muzeu bude přístupná do 16. září 2001, potom se s ní seznámí další města. O termínech vás budeme včas informovat.


Ludmila Konopíková

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012