Politikon

Zdenek Reimann 3 2014 Aktuality česky

Putin je v komatu

 

Demokracie je mrcha. Nejenže má každý občan právo na vlastní názor, dokonce ho může hlasitě vyslovit, veřejně šířit. Ovlivňovat ostatní. Což některým vládcům vadí, protože to snižuje jejich samozvanou důležitost, prestiž, autoritu.

 

Všech těch 143 milionů lidí (z toho 81% Rusů) v Ruské federaci žijících není tak poslušných, neinformovaných, zbabělých se vzepřít, bez touhy po sebeurčení, identitě. Kvůli teroru, strachu z věznění, zákazu studia nebo slušného zaměstnání, násilného přestěhování a podobných útrap jsou zatím zticha. Práskli by ale do toho stejně, jako jejich souputníci na ukrajinském Majdanu.

 

Právě zde začal pád Putinova impéria. Většina Rusů a menšin vzhlíží teď k Ukrajině s úžasem, s touhou po vlastním osvobození. Zatím jen zvedají hlavu, ale do roka se napřímí. Podívají se Putinovi do očí a do dvou let promluví. Budou chtít více, než rigidní czar Putin nabízí. Požádají o ukrajinskou svobodu, o právo na sebeurčení, konec oligarchů a korupce, o konec rozkrádání obrovských státních majetků a plundrování přírodního bohatství, o konec marnění ruského lidského potenciálu. Proto je Putin v komatu a už se z něj nedostane. Rozehrál špatnou hru. Jeho pokřivená stalinistická mysl pohrdá vlastním lidem, vyvyšuje se nad něj. Jeho neukojitelné ego malého člověka ho pomalu a jistě ničí a zničí. Bohužel to ale bude stát hezkých pár životů, jako v Kyjevě. Škoda, že mu to nikdo nemůže vysvětlit.

 

Zdenek Reimann

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012