Stalo se v únoru... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 3 2014 Aktuality česky

S velký napětím a strachem jsme sledovali boj v Kyjevě a samozřejmě jsme si připomínali osudnou okupaci v srpnu 68 a následné roky útisku. Manifestace byly chvílemi tak vyostřené, že jsme měli strach z občanské války. Později jsme se dozvěděli, že Janukovič plánoval masakr: do Kyjeva mělo přijet 22 tisíc policistů, 2 tisíce příslušníků speciálních jednotek, elitní vojáci, odstřelovači a obrněné transportéry.

X Se záběry z Kyjeva kontrastovaly přímé přenosy z olympiády v Soči. Byla bombastická, přezdobená, nacionalistická – prostě ruská. Putinovi se moc líbila a po dobu jejího trvání dělal, že se ho vlastně kyjevské události vůbec netýkají... My jsme byli úspěšní, naši sportovci přivezli domů překvapivě mnoho medailí. Vybouchli naši hokejisté, jejichž hlavní jistotou bylo, že věřili v zázrak... Stejně dopadli i Rusové, od kterých celý svět čekal boj na život a na smrt, protože Putin od nich čekal zlatou. Nu vot...

X Prezident Miloš Zeman promluvil v Evropském parlamentě. Pochválil euro, odplivl si nad nařízením o úsporných žárovkách a odmítl evropské pivo a evropský sýr. Taky mu v Bruselu nechutnal stejk. Je zvykem že na půdě Evrospkého parlamentu promluví každý měsíc nějaký prezident. Havlovi tleskali ve stoje, na Klause bučeli. Zeman to ustál.

X Zemřel generál Miroslav Štandera (95), poslední z československých stíhacích pilotů z Plzně, kteří odešli z okupované vlasti bojovat proti nacismu.

X Komunistická poslankyně a kandidátka na křeslo v Evropském parlamentu Marta Semelová prohlásila, že dr. Milada Horáková byla popravena právem. Před soudem totiž přiznala svou vinu!!

X Vojenské zpravodajství zasílá do e-mailových schránek nabídku na práci, která má budoucnost. V roce 2013 bylo podle mluvčího rezortu Vladimíra Lukavského osloveno asi 60 lidí a třetina z nich reagovala. Nastupní plat je 30 tisíc čistého ve víceoborových pracovních strukturách ministerstva obrany. Totéž dělají zpravodajské služby ve světě. Např. izraelský Mosad hledá lidi, „kteří milují výzvy“.

X Do svých funkcí nastoupili ministři a ministryně nové vlády. Na úřadech začaly přesuny a odsuny lidí, čistka začala i ve vedení policie a tajných služeb. Přejmě jim všem dostatek síly, aby se nezbláznili.

X Pražský kmotr (politický podnikatel) Ivo Rittig byl zatčen a obviněn z praní špinavých peněz. Firma Neograph tiskla jízdenky pro pražskou hromadnou dopravu za 34 haléřů za kus. Složitým přesunováním končila polovina peněz na Rittigových kontech.

X Ochránkyní lidských práv se stal signatářka Charty 77 Anna Šabatová. Za komunistů byla za svou činnost tři roky ve vězení. V letech 2001-2007 byla zástupkyní ombudsmana Otakara Motejla. Její současný náměsek Jaroslav Křeček naštval teď všechny slušné lidi u nís. Prohlásil, že kyjevská Janukovyčova vláda měla právo střílet na demonstranty. Zvláštní tvor, ten křeček...

X Zemřel Vasil Bilak (95). Bývalý vysoký funkcionář KSČ byl posledním signatářem tzv. Zvacího dopisu, kterým se vojska Varšavské smlouvy zaštiťovala při okupaci naší země v srpnu 68. Tato primitivní lidská kreatura dožila v přepychu ve vile v Bratislavě. Na jeho pohřeb přijel další jeho mentální bratr bez svědomí a vzdělání Milouš Jakeš. Slzu uronil i poslední šéf estébáků Alojz Lorenc.

X Začalo trestní stíhání bývalého premiéra Petra Nečase, obviněného z podplácení tří poslanců. Nabízel jim lukrativní posty za odchod ze Sněmovny. Zároveň dál pokračuje vyšetřování Jany Nečasové, dříve Nagyové, kvůli zneužívání moci. Ostudy se na tuto rodinku nahrnulo dost! Ještě že nestrádají – a kdyby bylo nejhůř, mohou začít prodávat dary, které Nagyová dostávala za přímluvu u premiéra. Zatím se cena těchto dárků odhaduje na 10 milionů korun!

X Ze zámku Moritzburg u Drážďan někdo ukradl plesové šaty z filmové pohádky o Popelce. Tři oříšky pro Popelku s Libuškou Šafránkovou v hlavní roli milují všichni Němci a právě plesové scény se točili na tomto zámku. Naštěstí růžovo-modrá róba byla jen kopií, skutečné šaty mají hodnotu desítky tisíc euro. Na zámku je stálá výstava nejen šatů, ale i filmových dekorací a rekvizit, kterou loni navštívilo 450 tisíc lidí.

X Dobrá zpráva na konec: kulturní veřejnost se vzbouřila a poslala do háje zastupitelstvo města Ústí nad Labem. To se totiž rozhodlo, že opět sníží dotaci pro Činoherní studio. Následně diváky i odborníky velmi ctěné Studio přestalo fungovat, aby se nedostalo do dluhů. Trpká a ostrá slova o „podpoře“ kulturního života u nás zazněla nejen z úst divadelníků, ale celé gramotné veřejnosti.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012