Diplomacie pro Ukrajinu

Diplomacie bývala umění nevyslovitelného; podání faktů a skutečností takovým zdvořilým a nekonfrontačním způsobem, že jste dosáhli svého, aniž jste třeba měli pravdu. Většinou šlo o mezinárodní vyjednávání, kdy slabý předstíral sílu, silný ji zveličoval.
Diplomaté uměli lhát tak věrohodně, že jim druhá strana uvěřila. To bylo na úsvitu civilizace, v dobách, kdy všichni stáli proti všem. Dnes diplomacie předstírá, že jsme všichni se všemi. Táhneme přece za jeden provaz: chceme zdravou planetu, o kterou se musíme v zájmu vlastního přežití upřímně a nezištně starat, protože máme jenom jednu. Ale i zde platí tisíce let staré pravidlo, že mír, svoboda a spravedlnost se musí umět vybojovat.
Obrovský rozvoj informatiky způsobil diplomatům potíže. Protože čerpají informace od svých velvyslanců, kteří je sbírají z místního (často manipulovaného) tisku, místních zaměstnanců či na ulici, přicházejí nutně se zpožděním. Zprávy televizních štábů a profesionálních reportérů na místě se znalostí situace jsou daleko rychlejší a mnohdy spolehlivější či přesnější, než nejlepší diplomatická pošta. Úplně mě vytočí, když pan prezidentský poradce zahraničního odboru, hudebník a pedagog Hynek Kmoníček z pohodlí hradní kanceláře radí Ukrajině, že se nemá rozpadnout, rozdělit, dále ekonomicky chřadnout, že má vycházet se svým ruským sousedem, okolními státy či republikami, Evropskou unií; také vytvořit podmínky pro demokratické volby. Jenom opakuje prohlášení Lady Ashtonové, ministryně zahraničí EU, která k tomu vyzývá. Případně přidá moudro svého zaměstnavatele. To náš druhý povolaný, student marxisticko-leninské filozofie a politické ekonomie, spoluzakladatel Občanského fóra v Ostravě a od té doby kariérní člen ČSSD, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, stále „zaujímá stanovisko“ a mluví docela uvážlivě, v souladu s uměním současné evropské diplomacie hlásat obecné pravdy a nedělat nic, co by se snad mohlo kdy vymstít, někomu znelíbit či v dlouhodobých souvislostech být napadnutelné. Odvážný to pán; zase další bez vlastní myšlenky a nápadu.
A teď do toho skočí bývalá premiérka Ukrajiny, z kriminálu propuštěná Julie Tymošenková, která z invalidního vozíku prohlásí, že „Diktatura nepadla díky politikům a diplomatům, ale díky lidem, kteří jsou na ulici a kteří dokázali chránit své rodiny a svou zemi. Nebudeme hodni uctívat památku lidí, kteří zemřeli a uvolnili nám cestu, pokud nepotrestáme jejich vrahy, kteří mlátili studenty a duchovní.“ K demonstrantům dodala: „Jste hrdinové tohoto století. Nemáte právo odejít z Majdanu. Ještě nepřestávejte," a oznámila kandidaturu na prezidentku.
Když teď Rusové plíživě zabrali Krym a zdá se ovládají ukrajinské námořnictvo, vrátili jsme se do středověku, kdy silný zbil či zabil slabšího. Ukrajina se opravdu rozdělí. Je zrovna tak umělá, jako byla Jugoslávie, a skončí jako Česká republika, tedy jako země s legalizovanou zločineckou komunistickou organizací a podobným lustračním zákonem. Od čehož Ukrajině žádná externí diplomacie nepomůže. Pokud budeme nové vládě upřímně a z celého srdce pomáhat nehledě na činnost EU nebo USA, kterou budeme podporovat, možná jednou uzná dluhy vlád předešlých vůči nám a zaplatí je.
Zdenek Reimann
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad