Krásný dialog

Mezi Uměleckoprůmyslovým museem v Praze a Vysokou školou výtvarných umění v Bratislavě – Mezi stálou expozicí českého UPM a soudobými šperky slovenskéVŠVU.
Dialog
Uměleckoprůmyslové museum v Praze připravilo výstavu pod názvem Liquid Time/Tekutý čas. Představuje jí Ateliér S+M+L_XL Kov a Šperk Vysoké školy výtvarných umění v Bratislavě s jeho více jak dvacetiletou činností. V rámci dlouhodobého výstavního plánu musea je – po úvodní expozici Ateliéru K.O.V. na VŠUP v Praze (vedeného dnes Evou Eisler) – tato výstava druhou prezentací vysokoškolských umělecky zaměřených ateliérů Evropy. Veřejnosti tím prezentuje velice inspirativní současný šperk, který na české i slovenské straně zaznamenal svůj vrchol v šedesátých letech minulého století. Jeho prostřednictvím dokazuje, že šperkařští mistři jsou zcela otevřeni všem vlivům a že, stejně jako v minulosti, dokáží vytvářet i dnes opravdové skvosty.
Dialog – Škola
Roku 1991 založil legendární slovenský sochař a šperkař Anton Cepka bratislavský ateliér šperku. Stejnou význam jako měl a má pro pražskou VŠUP V. K. Novák s Ateliérem Kov-Šperk (nyní Ateliér K.O.V), měl a má A. Cepka pro bratislavskou VŠVU. Oba umělci ovlivnili tak vývoj moderního šperku v Evropě i ve světě. Od půle devadesátých let se vedení ateliéru na VŠVU ujal architekt Karol Weisslechner: s mottem, že „oblast šperkařské tvorby nevymezují žádné hranice“. Pod rukama studentů doslova vznikají šperky i objekty, které je možné – ač se to nezdá – nosit, a také instalace, měřitelné pro lidské tělo i mimo ně. Adepti tvoří současně ojedinělé designérské návrhy. Kromě s VŠUP v Praze, kde K.Wesslechner studoval, je slovenská škola propojena s dalšími evropskými školami se stejným zaměřením, především díky výměnným či semestrálním stážím. Spolupracuje s domácími galeriemi a muzei i například s Moravským muzeem v Brně a s pražskými institucemi.
Dialog – Výstava
Výstava této školy ve výstavním sále UPM má dva okruhy. Úvodní část ukazuje tvorbu pedagogů bratislavského ateliéru jejich autorskými šperky a kresbami. Speciální oddíl je věnován více nežli třiceti šperkařským dílům Antona Cepky. Druhá část v přízemí sálu a v patře ukazuje díla čtyřiceti pěti studentů ateliéru jako by v určitém toku ústícím do kolekcí zhmotněných nápadů ve vitrínách či volně umístěných na stěnách či v prostoru. Na policích mnohými předměty a šperky – většinou z adekvátních materiálů a jejich propojeních, ale v netypických velikostech, tvarech i barevných kombinacích. Vytvářejí jakýsi proud času „protékající mezi prsty“, neúprosně odtékající při studiu, setkávání, tvoření, kterým mladí musí projít k dospělosti. Při prohlídce se dnes prakticky smazává rozdíl mezi šperkem od českých a slovenských tvůrců.
Dialog – Instalace
Onen dialog českého a slovenského šperku pokračuje doprovodnou instalací. Po dobu trvání výstavy obohacuje stálou expozici Uměleckoprůmyslového musea v Praze deset českých a slovenských šperkařů. Nadčasovými okruhy expozice stejně jako historickými díly se jejich autoři inspirovali k tvorbě „vážné i nevážné“, a tak v prostředí mezi historickými kusy, předměty i dobovými šperky ze sbírek muzea najdeme šperky ryze současné. V rámci výstavy je možné zakoupit první ojedinělou monografii o Antonu Cepkovi, dále například katalog absolventů VŠVU v Bratislavě, knihu o vysokých uměleckých školách Evropy a další tiskoviny.
Výstava Liquid Time (sperk.sk-cz) s instalací Dialog.cz-sk v UPM v Praze do 30. 3. 2014 a i stálá expozice Příběhy materiálů je - kvůli rekonstrukci budovy za redukované vstupné 80 Kč/snížené 40 Kč. Po jejím skončení bude UPM v „krásném dialogu“ pokračovat!
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad