Stalo se v lednu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 1 2014 Aktuality česky

 

Stalo se v lednu... a stojí za pozornost

Jako „klimatický blázinec“ označila letošní zimu MFDnes. Právem. Sněhu je malounko, zato kvetou první jarní květy. Majitelé horských chat si zoufají. Lidé ve městech mají radost z toho, že nepadají na ledovatých ulicích a neuklizených chodnících. Ani spolupracovníci Českého dialogu zatím nehlásí žádné zlomené ruce a nohy. Ale zmatek není jen u nás - v USA jsou příšerné mrazy (až mínus 51 stupňů!), některé země v Evropě zase zápasí se záplavami. Už aby bylo opravdové jaro i podle kalendáře!

x Leden začal nejen parádním novoročním ohňostrojem, ale také výbuchem v pražském Suchdole. V ještě nezkolaudované vile v areálu palestinského velvyslanectví vybuchla bomba při otvírání tresoru. Zahynul při tom velvyslanec Džamál. Pak policie zjistila, že v domě jsou i střelné zbraně, nikde neregistrované. Je z toho diplomatické i policejní šetření, které zdaleka není na konci.

x Předseda ČSSD a budoucí premiér Bohuslav Sobotka opatrně sestavoval novou českou vládu. Vznikla jednáním mezi ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Prezident Zeman nevynechal jedinou příležitost, aby se k jeho jednání nevyjádřil. Nakonec si zavolal na „pohovor“ všechny nové ministry a zkoušel je, zda jsou dostatečně vzdělaní v daném oboru. Jako reakce na tuto zvláštnost se na mailu objevila krásná fotka: na monumentálním schodišti stojí všichni členové vlády a mají stejný obličej - Miloše Zemana. Super vláda, ze které bychom se asi všichni zbláznili!

x Nový ministr financí Andrej Babiš odjel koncem měsíce do Bratislavy, kde se u soudu domáhá očistění svého jména. Údajně pod krycím jménem Bureš pracoval pro komunistickou státní bezpečnost.

x Novým předsedou umírající ODS se stal bývalý rektor Masarykovy univerzity prof. Petr Fiala. Ten je přitom členem kdysi nejvlivnější pravicové strany jen dva měsíce! Na kongresu naprosto propadla významná politička posledních let Miroslava Němcová. Totéž se stalo bývalému ministru Jiřímu Pospíšilovi, který dokonce ze strany vystoupil a údajně má v parlamentu podporovat TOP09.

x Už nemusíme mít strach o životní úroveň bývalého premiéra Petra Nečase, který platí hypotéku a výživné na dcery 60 tisíc korun měsíčně. Uchytil se jako poradce miliardáře Pavla Sehnala. Je jasné, že rady „jak na koho“ jsou potřeba i v nejvyšších podnikatelských kruzích. A jsou k nezaplacení...

x Nikoho nenechaly chladným komentáře k 45. výročí sebeupálení studenta Jana Palacha. Ani po tolika letech nejsou někteří lidé ochotni připustit, že to nebyl čin pomatence, ale statečné volání: Lidé, nenechte se zotročit nastupujícím režimem!

x Ústavní soud rozhodl, že David Rath byl zbytečně držen jeden a půl roku ve vazbě a začalo jednání o případném odškodnění. Prý nebyl dodržen princip presumce neviny. Rathovi přitom hrozí za přijímaní úplatků a machinace se zakázkami až 12 let vězení.

x Václav Klaus ml. se dostal do sporu s mecenášem prestižní školy PORG Martinem Romanem a přestal být jejím ředitelem. Možná se upíchne v otcově institutu, který platí jiný boháč, Petr Kellner.

x Národní galerie odmítla žádost církve o navrácení dvou vzácných obrazů - Madony z Veveří a Madony roudnické. Podle vedení NG nebyl prokázán nesporný nárok na tyto obrazy. Církevní restituce jsou pořád zpochybňovány: velkým problémem je i navracení lesů. Někteří dosavadní majitelé někde doslova lesy plundrují.

x Na závěr tradičně dobrá zpráva: počátkem ledna vyznamenal ministr obrany Vlastimil Picek německého ovčáka Athose, který byl těžce raněn v Afgánistánu. Tam vyhledával výbušniny. Jeho kotec zasáhla raketa povstalců a způsobila mu v boku ránu o velikosti pěsti. Na psově záchraně se podíleli i vojáci z jiných zemí a život mu zachránili američtí lékaři.

 


Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012