Vracíme se k českým výrobkům

1 2014 Ohlasy a názory česky

 

 

Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu – a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské“ trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory… Vše ale záleží na nás – koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka – značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK. Nadační fond Český výrobek a náš časopis ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracují a vzájemně se podporují. Proto i letos, na prahu nového roku, informujeme o jeho činnosti.

 

Nadační fond podporuje tuzemské výrobce mnoha způsoby, a to již od roku 1994. Je neziskovou organizací, která, dle svého statutu, všechny své příjmy používá pouze k propagaci výrobků označených značkou ČESKÝ VÝROBEK. Jeho cílem je informovat spotřebitele o kvalitních českých výrobcích a podpořit jejich prodej a zvýšit zájem výrobců o možnost uplatnění této značky.

 

Na svých webových stránkách fond uvádí: „Vývoj v posledních letech potvrzuje, že naše vize byla a je správná. České výrobky potřebují podporu. České výrobky jsou vytlačovány z trhu nadnárodními řetězci a korporacemi, které mají jediný cíl a tím je vyšší zisk pro své zahraniční majitele. Trh se spotřebním zbožím je zásobován levným zbožím, které má čím dál kratší dobu použitelnosti. Potravinářské řetězce nechávají pro náš trh vyrábět náhražkové potraviny, které nás sice nezabijí, ale se skutečnými potravinami už nemají nic společného. Zákazníci to prý vyžadují.“

Pravda je ovšem taková, že zákazníci vyžadují kvalitní zboží za férovou cenu. Nikdo nechce poruchový šunt a náhražkové potraviny plné chemikálií.

Podpořte i vy produkci a prodej ČESKÝCH VÝROBKŮ.

Jedině společným úsilím můžeme čelit tlaku a nekalým praktikám nadnárodních firem.

A my dodáváme: Jste-li zákazník, vyhledávejte označení českým lvíčkem…Jste–li výrobce, získejte licenci a aktivně užívejte značku ČESKÝ VÝROBEK.

A na konec  něco z historie: Už jste zapomněli,  jaké vznikly v Česku vynikající vynálezy či výrobky, které se všeobecně  uplatnily, znají je všude na světě nebo nějak vylepšily a posunuly dále životní úroveň velkého množství lidí? Podívejte se na web http://www.ceskyvyrobek.cz/, kde najdete velmi zajímavou rubriku CO VŠECHNO DALO ČESKO SVĚTU.. .

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012