Čas zámořských objevů.

Vydejte se na dobrodružnou plavbu kolem světa s novou výstavou Náprstkova muzea asijských, afrických a amerických kultur.
Národní muzeum otevřelo 15. listopadu 2013 v Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur výstavu Čas zámořských objevů, a zahájilo tak nový výstavní cyklus Peníze.
Dobrodružná výstava provází návštěvníky dobou, kdy Evropané začali objevovat dosud nepoznané končiny, a seznamuje je se světem mořeplavců, výzkumníků, domorodců, otroků, misionářů i pirátů, kteří jsou s tímto obdobím nerozlučně spjati. Výstava na jednom místě představuje exkluzivní předměty z českých i zahraničních sbírek: vzácné exponáty z aztécké a incké sbírky Náprstkova muzea, velmi cenný obraz od José Márii Velaska Údolí Ciudad de México z hory Santa Isabel, který má pro Mexičany výjimečný a symbolický význam, a další malby. Návštěvníci mohou spatřit i řadu mimořádných zápůjček ze zahraničních muzeí včetně monumentálního portrétu nejznámějšího mořeplavce světa – Kryštofa Kolumba – ze sbírek Kunsthistorisches Museum ve Vídni. Řada předmětů je vystavená v České republice vůbec poprvé.
Zámořské objevy změnily Evropu
Dějiny zámořských objevů se pro starý kontinent začaly psát v 15. století, kdy se objevitelské výpravy Portugalců a později Španělů snažily novými námořními cestami dostat k pokladům Východu, obepluly Afriku a nakonec objevily nový svět. Hnací silou těchto expedic byla touha po bohatství nepoznaných krajin – nových komoditách, především po koření důležitém pro chuť a konzervaci potravy. Dobyvatelé ale zároveň toužili po zlatě a stříbře, které tehdejší Evropa potřebovala pro rozvoj ekonomiky a obchodu. Na dobyvačné a obchodní výpravy navázaly v 18. století početné vědecké expedice, které z nových krajů přivážely poznatky o způsobu života i jazycích domorodců, místní fauně, floře a jejich nerostném bohatství. Zámořské objevy změnily ekonomiku starého světa a život jeho obyvatel. Období objevitelských výprav přineslo Evropě nejen zlato a stříbro, ale rozšířilo se zde dnes úplně běžné zboží jako káva, čaj, čokoláda, a nové plodiny jako brambory nebo rajčata.
Jak lidé vnímali svět v minulosti
Dobové mapy, globy, grafiky a rukopisy ilustrují představy o světě doby zámořských výprav a objevů, vystaven je mimo jiné i zemský globus ze Strahovského kláštera, pocházející již z roku 1632. Osobnosti slavných mořeplavců a dobyvatelů přiblíží historické dokumenty a malby, mezi nimi i portrét objevitele Ameriky Kryštofa Kolumba z vídeňského Kunsthistorisches Museum nebo portrét dobyvatele Hernána Cortése z Lobkowiczkých sbírek. Misionářskou činnost Evropanů dokumentují pozlacené kalichy z Arcibiskupství pražského. Svět, který zámořské expedice objevily a zkoumaly, přibližují předměty z amerických, afrických nebo asijských sbírek Náprstkova muzea.
Dobyvatelé, obchodníci, námořníci i otrokáři
Výstava provází návštěvníky životem hlavních protagonistů i dalších účastníků odvážných výprav - posádek dobyvatelských, obchodních, vědeckých i pirátských lodí, ale i životem domorodého obyvatelstva a otroků. „Návštěvníci se na výstavě dozvědí, k jakým kontaktům, střetům a vzájemnému přínosu mezi všemi těmito skupinami docházelo,“ přibližuje výstavu její autorka Kateřina Klápšťová.
Zažijte zámořskou plavbu na vlastní kůži
Náprstkovo muzeum zve děti i rodiče: Strach z neznámého, který prožívali dávní mořeplavci, navodí promítání mořských oblud a monster na plachty repliky části Kolumbovy lodi Santa María. Velký interaktivní globus umožní návštěvníkům vydat se po trase objevných plaveb. Pro děti je připravena dobrodružná stezka v podpalubí s krysou Kolumbou a švábem Kukaračou, kteří provázeli námořní výpravy při všech velkých objevech. Oba kamarádi se stali i průvodci dětí výstavou a jsou hlavními hrdiny kresleného komiksu a scének ve spodních částech výstavních vitrín. Výstavu doplňuje bohatý program v podobě přednášek, workshopů a tematických víkendů i výtvarné dílny pro rodiče s dětmi.
Náprstkovo muzeum asijských, afrických a amerických kultur, Betlémské nám., až do 14. září 2014, úterý – neděle 10 – 18 hod.
osa
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad