Prezident Havel se loučil

1 2003 Aktuality česky
obálka čísla

Ve svém posledním novoročním projevu (byl třináctý v pořadí) prezident Václav Havel poprvé na veřejnosti obhajoval rozdělení Československa. Této události věnoval podstatnou část svého projevu. Nelíbí se mu sice, že se společný stát rozpadl bez lidového hlasování, ale řekl: ,,Ať už se to tehdy stalo jakkoli divně, je dobře, že se to stalo. Většina národů musí zřejmě aspoň na chvíli zakusit plnou vlastní státnost, aby pak mohla dobře spolupracovat s jinými."

Prezident také pochválil volební výsledky s tím, že se do politiky dostávají i otevření lidé, pro které moc není jen kořistí.

Prezidentův projev se nesl převážně v mírumilovném duchu, kritizoval však korupci a hospodářskou kriminalitu a varoval před ,různými bratrstvy lidí vždy připravených se obratně obohacovat na úkor ostatních a usilovat přitom o beztrestnost či dokonce politické krytí. Nesmíme tomu jen odevzdaně přihlížet," řekl.

Řekl také, že je rád, že před televizní kamery veřejnoprávní televize předstupuje takto naposledy. Že musí říkat znovu mnoho věcí, které už řekl tisíckrát. V tomto proslovu také Havel vynechal obvyklé filosofické úvahy o globálním světě a transcendenci. Byl to projev spíše občanům srozumitelný ve svém celku pozitivní.

es

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012