Stalo se doma -- červen

Další měsíc a další zajímavá kauza. Tentokrát tak trochu staronová písnička. Přes stovku negativních lustračních osvědčení vydalo bývalým agentům StB v letech 1991 -- 92 Ministerstvo obrany. Politické strany s výjimkou KSČM se však shodly, že to nezpochybňuje příslušný zákon. Ustavený zvláštní odbor Úřadu vyšetřování však bude zjišťovat, zda se stalo úmyslně, nebo "pouze" z nedbalosti. Ovšem agenti totalitní StB mohou být rozptýleni po celé státní správě. Kdo za to může, se na začátku června hádal tehdejší federální ministr vnitra Ján Lángoš, jeho tehdejší náměstek a současný senátor Jan Ruml a bývalý šéf federálního Ministerstva obrany Luboš Dobrovský. Koncem června nebyli ještě "negativně pozitivní lustrovanci" dopočítaní, zodpovědnost za celou věc také nikdo nepřijímá a horkým bramborem se nevesele pohazuje dál...
1.
Omezený zákaz nákupu zemědělské půdy cizinci i po vstupu do Evropské unie na sedm let dohodla v Bruselu ČR jako první z nynějších kandidátských zemí. Uzavřeno bylo i jednání o životním prostředí a sociálních otázkách.
3.
V Ammánu podepsal Jan Kavan s jordánským ministrem průmyslu a obchodu Vasífem Azarem dohodu, jíž ČR obnovuje vazby s Jordánskem.
4.
Kavanovi se podařilo při návštěvě Damašku prolomit po deseti letech mlčení mezi ČR a Sýrií.
Výsledek hloubkového auditu ve veřejnoprávní televizi odhalil, že v minulosti neexistoval dostatečný systém kontroly nad využíváním peněz, získávaných mimo jiné i z koncesionářských poplatků.
První žaloby na některé členy vedení zkrachovalého H-Systému mají být podány v červnu, uvedla nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová. Zároveň připustila, že státnímu zástupci, který má kauzu na starosti, bylo vyhrožováno.
5.
Výroční cenu Nadace Český literární fond 2000 za původní literaturu získal Pavel Kosatík se svou knihou Ferdinand Peroutka - Pozdější život (1938 -- 1978).
6.
V pařížském Českém centru začíná festival Bohumil Hrabal, který potrvá celý měsíc a jehož součástí bude řada menších doprovodných akcí. Na podzim se celý hrabalovský festival, po dohodě s Francouzským institutem, přestěhuje do Prahy.
8.
BSE -- nemoc šílených krav byla laboratorně potvrzena v České republice u šestiletého zvířete z domácího chovu. Dovoz hovězího masa z ČR vzápětí zakázalo Slovensko, Polsko, Rakousko, Litva a Maďarsko.
13.
Na zasedání Rady NATO na nejvyšší úrovni zdůraznil český prezident Václav Havel, že pražský summit NATO, který se uskuteční v listopadu 2002, je výzvou k vybudování nové bezpečnostní architektury.
14.
Budějovický pivovar Budvar vyhrál známkoprávní soudní spor s americkou společností Anheuser-Busch na Novém Zélandě.
Řád svatého pokladu za přispění ke kulturní výměně mezi Českou republikou a Japonskem obdržel houslista Lubomír Kostecký. Jedná se o nejvyšší vyznamenání, jaké kdy japonská vláda udělila českému občanu.
15.
Poprvé od roku 1989 vynesl soud verdikt nad někdejším představitelem komunistické justice. Pětaosmdesátiletý Karel Vaš, prokurátor, jehož přičiněním byl v roce 1949 popraven generál Heliodor Píka, byl odsouzen k sedmiletému vězení.
18.
Pietní vzpomínka na československé parašutisty, kteří se podíleli na atentátu na zastupujícího říšského protektora Heydricha se konala u pravoslavného chrámu Cyrila a Metoděje, v jehož kryptě se parašutisté ukrývali a byli německými okupanty zabiti.
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad