Debata ukázala metody a úskalí boje proti korupci v Česku

Českou republikou už léta otřásají korupční skandály a téma korupce je proto stále aktuální. Sdružení Čeští studenti a mladí profesionálové ve Francii se proto rozhodlo o korupci uspořádat debatu „Korupce v České republice: proč, kdo, jak a co dělat proti“, na kterou pozvala tři odborníky na slovo vzaté – Václava Lásku, Jiřího Boudala a Štepána Rattaye. Debata se konala 22. listopadu v Českém centru v Paříži a zavítala na ni asi padesátka návštěvníků.
V žebříčku vnímání korupce od Transparency International skončila Česká republika v roce 2012 na 54. místě. Česká republika je pravidelně kritizována kvůli rozsahu korupce a patří k nejvíce postiženým zemím ve střední Evropě – podle Jiřího Boudala například v sousedním Polsku funguje daleko lépe soudní systém a korupce tam tak má určité limity.
Václav Láska upozornil na to, že česká korupce je výjimečná především výší úplatků a systémovou povahou tohoto jevu, který se stal běžnou součástí života v zemi a není prohřeškem pouhého jednotlivce nebo jedné skupiny. Politické strany z úplatků vysloveně žijí, což ukázala i poslední volební kampaň, kdy počet billboardů byl neúměrně vysoký ve srovnání s vykázanými náklady na propagaci.
Za nejpalčivější problém české korupce diskutéři označili veřejné zakázky, jejichž cena kvůli úplatkům narůstá do enormních rozměrů. Například české dálnice tak patří mezi nejdražší v Evropě. Obecně platí, že korupce se dotýká nejvíce oborů závislých na veřejných penězích ‒ stavebnictví, obrany nebo energetiky a nově také IT.
Jiří Boudal ilustroval fenomén korupce prostřednictvím uzavřeného kruhu, jež spojuje kmotry, politiky a úředníky. „V západoevropských zemích působí mezi těmito aktéry jako bariéry zákony, které zabraňují vytvoření klientelistických vztahů,“ upřesnil Boudal a dodal, že právě tyto zákony v Česku stále chybí. Příkladem takového opatření je například zákon o státní službě, který by stanovil přesná pravidla pro propouštění státních úředníků. I když tento zákon byl schválen jako jedna z podmínek pro vstup do Evropské unie, jeho platnost je již několik let odkládána.
Jak tedy tento jev omezit? Podle Václava Lásky je jedním z řešení angažovanost v politice. Václav Láska sám ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013 kandidoval za Stranu zelených. Jiří Boudal a Štěpán Rattay si vybrali jiný směr – občanský lobbying. Jak vysvětluje Jiří Boudal, iniciativa Rekonstrukce státu vznikla jako jakési zájmové sdružení několika nevládních organizací, které předložilo devět různých zákonů se společným cílem – zprůhlednit vztahy mezi politikou a ekonomikou. Iniciativa už zaznamenala první úspěch tím, že se k některým z navrhovaných zákonů přihlásili někteří kandidáti v nedávných volbách do poslanecké sněmovny. Sto šedesát pět z nich nakonec zasedlo v lavicích dvousetčlenné dolní komory Parlamentu.
Zlepšení situace napomáhá také sdružení Oživení, v němž v posledních letech působí Štěpán Rattay. Jak Rattay vysvětluje, původní cíle sdružení mířily spíše k ovlivnění místního dění v souvislostech městského rozvoje a životního prostředí. Korupce mezi témata činnosti sdružení přibyla až postupně s tím, jak jeho snahy narážely na realitu politiky, například nemožnost získat informace k projektům. Oživení se proto začalo zasazovat o větší transparentnost a postupně vytvořilo platformu pro výměnu zkušeností mezi občanskými sdruženími týkající se toho, jak úspěšně vyjednávat s místními úřady.
Závěrem se účastníci debaty shodli, že vedle nutných změn legislativy je pro úspěšné omezení korupce také nutná změna myšlení společnosti. Podle Václava Lásky změně mentality může napomoci především zveřejňování korupčních skandálů a trestání jejich viníků. V tom už velký kus práce odvedli investigativní novináři, díky nimž se korupce a boj proti ní dostaly v posledních letech mezi hlavní témata politického dění.
Hosté:
Jiří Boudal, koordinátor projektu Rekonstrukce státu, zaměstnanec Frank Bold (dříve Ekogický právní servis), spoluzakladatel studentské inciativy Inventura demokracie
Václav Láska, advokát, působící v Transparency International, lídr Strany zelených ve Středočeském kraji ve volbách do Poslanecké sněmovny v říjnu 2013
Štěpán Rattay, ekonom a člen občanského sdružení Oživení, o.s., které je jednou z nejstarších watchdogových a advokačních neziskových organizací působících v ČR
Moderátor: Martin Polívka, ČSMPF
Lenka Žehrová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad