Český večer v severní Kalifornii

1 2014 Naši ve světě česky

Česká škola v severní Kalifornii se ustavila teprve vloni na podzim, ale už po roce existence dokázala ve spolupráci se Sokolem zorganizovat největší českou společenskou událost sezony. Czech Banquet and Gala přitáhl devátého listopadu do hotelu Crowne Plaza ve Foster City, zhruba na půl cesty mezi San Franciskem a Sillicon Valley, vice než dvěstě účastníků.

Učitelky České školy, která má na osmdesát žáků a v letošním školním roce už dvě pobočky, odvedly skvělou práci a připravily večer, kterým škola získávala fondy na svou podporu, opravdu na úrovni. Přítomen byl nejen velvyslanec České republiky ve Spojených Státech Pavel Gandalovič, ale i bývalý americký ministr zahraničí George P. Shultz, muž, který se jako Reaganův Secretary of State spoluzasloužil o pád sovětského imperia. Že mu to Češi nikdy nezapomenou dokázal nadšený potlesk, který George Shultze a jeho manželku uvítal, a Stříbrná medaile Jana Masaryka, kterou mu velvyslanec Gandalovič jménem České republiky udělil.

Oficiální projevy byly kratinké, zábava, hudba a zajímvý program vytrvaly celý večer. Dětská módní přehlídka, dvě české zpěvačky, slajdy ze sokolských akcí, tichá aukce nabízející leccos, od umění po pivo, večeře a tanec.

Krásný večer si užili všichni, včetně dětských modelů z módní přehlídky. V salonku hned přes lobby od hlavního sálu jim maminky a učitelky připravily pohoštění, televizi, a rozložily po zemi spací pytle. Školáci neměli samozřejmě na spánek ani pomyšlení, kempovali na koberci, žvanili, jedli a drobili všude kolem a přispívali k radostné pohodě, kterou jedna z učitelek výstižně popsala užaslým výkřikem: "Jéžiš, tady je ale bordel!" Byl, ale netrval dlouho. V jedenáct si pánové konečně mohli povolit kravaty, dámy na svých nejvyšších podpatcích doškobrtaly k automobilům, studenti české školy byli nemilosrdně naloženi do aut a odvezeni domů do postelí.

České gala a banket je za námi a vydařil se.

Želmíra Živná, San Francisko

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012