Stalo se v prosinci... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 1 2014 Aktuality česky

Byl to měsíc zmatený a politická situace velmi, ale velmi politováníhodná. Když zhodnotím prosinec podle svého pocitu: ať jdou všichni politici do... háje a ještě dál! Zajímavý byl prosinec především tím, že bylo jaro. Kvetly sedmikrásy a macešky, začaly se otvírat pupeny stromů. Ptáci zpívali a ti tažní letos nikam neletěli.

X Slovem roku se stala „realizace“, termín oblíbený u policie a žalobců (dříve se konalo, zadržovalo, vyšetřovalo...) Na druhém místě je slovo „viróza“ (dříve opilost) a na třetím „haškování“ (zatloukání, lhaní, zapírání...).

X Sebechvalný a vůbec ničím zajímavý projev měl prezident Zeman místo na 1. ledna už 26. prosince (údajně chce datem navázat na projevy prezidenta Masaryka!). Klause pozvala na Nový rok do debatního pořadu televize Prima. Koho ještě zajímají jeho názory?

X Prezident Zeman ztrácí dál podporu svých voličů - konečně se zdá, že prohlédli ti, kteří dali přednost strejcovi před politikem. Začátkem měsíce dostal při průzkumu agentury Focus jen 15% kladného hodnocení. Lidem nejvíc vadí, že nereprezentuje důstojně naši zemi, dělá ostudu a bývá vidět opilý. Kladně ho hodnotí především lidé starší, manuálně pracující a nezaměstnaní. Jenže to nic nemění na faktu, že na Hradě bude tato figura sedět další roky. Přísahám, že já jsem ho nevolila!

X Dál se jednalo o složení nové vlády, která vzešla z předčasných parlamentních voleb. Premiérem bude Bohuslav Sobotka a jedná o složení vlády s lidovci a Babišovým ANO. Prezident Zeman se nechal slyšet, že když s někým nebude souhlasit, tak seznam ministrů nepodepíše. Nejvíc mu zřejmě leží v žaludku Martin Stropnický. Tento herec a zkušený diplomat má být ministrem obrany. Prý na to nemá kvalifikaci (tj. zkušenosti v jednání na nejvyšší úrovni). Pak se ovšem nabízí otázka, jaké zkušenosti a vzdělání má Livie Klausová, nyní už naše velvyslankyně v Bratislavě. Kromě toho, že ví, jak se má chovat na recepcích, je jejím hlavním kladem ostentativní podpora kandidatury Miloše Zemana na funkci prezidenta.

X Ze své funkce odešel veřejný ochránce práv, ombudsman Pavel Varvařovský. Neoficiálně proto, že sice jeho úřad upozorňoval na křivdy, ale neměl žádnou moc napravit je. Škoda, je to velmi dobrý právník a velmi, velmi slušný člověk!

X Rozpočet Hradu na pohoštění je za Miloše Zemana třikrát větší, než za Klause. Kancléř to odůvodnil tím, že současný prezident je mnohem aktivnější. Občerstvení bude stát ročně milion a půl.

X Rusnokova vláda v předtuše brzkého konce se chová jako divá zvěř. Z úřadů jsou vymetáni odborníci, o kterých se ví, že Rusnoka nemusejí. Nejaktivnější je ministr dopravy Zdeněk Žák. Stranou nezůstává ani ministr kultury (??) Jiří Balbín. Ten pro změnu čaruje s místem ředitele Národní galerie. Od ledna ji měl vést Jiří Fajt, nebyl však jmenován. Zato máme dva policejní prezidenty: Červíčka a Lessyho (který byl kvůli ztrátě důvěry zbaven funkce a teď se vrátil). Ó, my se máme!

X Rusnok se postaral o svojí světovou proslulost větou: „Ty vole, teď ještě zase zemřel Mandela!... Já se úplně třepu, abych tam nemusel jet!“ S velkým gustem byl celý jeho rozhovor s ministrem obrany Pickem uveřejněn ve světových médiích. Rusnok byl v den pohřbu vyfotografován v Plzni na fotbalové Lize mistrů! Zeman svého premiéra omlouval tím, že je hodně zaměstnaný a navíc let do Jihoafrické republiky trvá 11 hodin...

X Hradní kancléř Vratislav Mynář po dlouhém několikaměsíčním otálení konečně požádal o prověrku na nejvyšší bezpečnostní stupeň. (Zeman totiž pohrozil, že ho vyhodí.) Pokud ji od Národního bezpečnostního úřadu nedostane, na Hradě končí.

X Vrchní hradní ceremoniář Jindřich Forejt (zvaný též Forejt Gump) nemá potřebné vysokoškolské vzdělání. Ve svém životopise uvádí dvě vysoké školy: práva na Universitě Karlově a Ludwig-Maxmilians-Universitat v Mnichově. Pražská práva nedokončil a v Mnichově ho neznají... Prezident Zeman se nechal slyšet, že to nevadí, protože Forejt je pracovitý!

X Byly uzavřeny všechny vstupy do pražského tunelu Blanka. Metrostav žaluje pražský magistrát kvůli neplacení – jedná se o miliardy korun.

X Skupina senátorů chce prosadit tři normy proti „nepřizpůsobivým“: omezit příspěvek na bydlení, podporu v nezaměstnanosti vázat na provádění veřejně prospěšných prací a zpřísnit dohledu na sběrny kovů. Zároveň přiznávají, že normy se budou týkat především Romů.

X Něco optimistického nakonec: připomenuli jsme si druhé výročí smrti Václava Havla. Na hrobce byly desítky svíček a květin, pod sv. Václavem na Václavském náměstí vyrostla z rozsvícených svíček dvě obrovská srdce. V porovnání se současnými politickými pitomci si ještě více uvědomujeme, jak moudrý byl náš bývalý prezident!

X S pozdravem – dost bylo roku 2013

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012