Stalo se doma - prosinec

1 2003 Slovo redakce česky
obálka čísla

Vážení čtenáři,

prosinec se nesl jednak v duchu předvánočních nákupů, kdy se opět jako za časů komunismu tvořily před některými obchody ohromné fronty na zboží. Ale s tím rozdílem, že tak lidé reagovali na předhánějící se nabídky supermarketů, které nabízely slevy na ledničky, videopřehrávače a spousty dalšího spotřebního i jiného zboží. Nikoliv, že by lidé stáli na jedno na osobu přidělené kilo pomerančů, banánů či na jeden balíček toaletního papíru, jak tomu bývávalo. Také se hodně mluvilo o vstupu do Evropské unie, což přimělo zemědělce protestovat, ale hlavně - o novém prezidentovi, který má vystřídat Václava Havla...

2. Expremiér a expředseda ČSSD Miloš Zeman se stylizoval do role strejce sedícího v bačkorách v křesle s dýmkou na své chalupě, který čeká, zda-li národ využije jeho neskonalé moudrosti, šarmu a diplomatických a schopností a vyzve jej, aby se stal novým prezidentem ČR.

* Tisíce zemědělců se 4. prosince chystají na útok Prahy se zkaženými vejci a rajčaty a to na protest podmínek, které jim připravila Evropská unie.

6. Viktoru Koženému, který připravil o peníze akcionáře tzv. Harvard-ského fondu, a který se vyhýbá stíhání, hrozí mezinárodní zatykač. Policie prohlásila, že jej chce stíhat jako uprchlého. (Kožený žije na Bahamách a odmítá převzat obvinění.)

7. Vědci dokončují zajímavý projekt, jehož výsledkem je přehled o výskytu savců a ptáků v České republice. Zajímavostí je například výskyt ,cizokrajných" zvířat jako je například norek americký, který decimuje raky, či psík mývalovitý.

9. Rakouští odpůrci Temelína hrozí trvalou blokádou hranic.

* Desítky tisíc Slováků, kteří museli po Druhé světové válce opustit své domovy na východě společného státu a byli posálni do českého pohraničí, chtějí za prožité útrapy odškodnění.

* Soudy jsou pomalé, protože řeší nesmysly. Například Michal Klepetář z Prahy podal před pěti lety žalobu o náhradu škody, ale soudy zajímá něco jiného: zda správně označil městskou část Praha 6, když napsal Hlavní město Praha - městská část Praha 6. Jeho spis putoval od obvodního soudu přes městský a dvakrát zpět až na Ústavní soud. Nyní znovu leží na obvodním. Není se svým problémem zdaleka sám, soudy velmi často neřeší podstatu sporu, ale údajné formální nedostatky.

* Po víkendu je jasné, kdo se se v polovině ledna utká v souboji o prezidentské křeslo. ODS nasadila Václava Klause, ČSSD vládního úředníka Jaroslava Bureše, lidovci chtějí prosadit Petra Pitharta. Pravděpodobně však z tohoto klání nevzejde žádný vítěz a přijde druhé kolo, na něž v zákrytu Vysočiny číhá odpočatý Miloš Zeman.

10. Česko má dostat od EU nejméně pěněz ze všech postkomunistických zemí. Jednání v Bruselu se včera změnilo v drama.

* Česko zasáhly silné mrazy a lidé poškození srpnovými povodněmi mají opět důvod k obavám o střechu nad hlavou. Malé je uklidnění odborníků, že se domy začnou hroutit až po několikerém zmrznutí na jaře. V domech dosud hučí vysoušeče...

11. Škodovka prožívá nejhorší rok. O devět procent se oproti loňsku snížil prodej vozů Škoda. Zasloužila se o to příliš silná koruna, povodně a ekonomická stagnace Evropy.

13. EU včera na summitu v Kodani pohrozila ČR, že když nepřijme její podmínky, vstoupí až v roce 2007. Českou republiku na summitu zastupuje premiér Vladimír Špidla, ministři Cyril Svoboda a Jaroslav Palas a státní tajemník Pavel Telička.

* V posledních dnech se v médiích objevuje řada článků o sporných prezidentských milostech, kdy prezident například omilostnil osoby, řídící auto pod vlivem alkoholu, které přejely na silnici další osoby.

14. Včera prezident Václav Havel prožil další ze série svých posledních ,rolí" před odchodem z Pražského hradu. Naposledy se zúčastnil jednání české vlády, a to za nebývale vážné situace: ministři schvalovali vyslání českých vojáků do případného útoku na Irák. Prezident, který je dosud vrchním velitelem ozbrojených sil, strávil ve Strakově akademii téměř čtyři hodiny, aby po nejednoduchém rozhodování podpořil stanovisko vlády vyslat naše vojáky do Iráku.

* Kabinet Vladimíra Špidly dnes v Poslanecké sněmovně prosadil rozpočet se schodkem 111,3 miliardy korun. Je to nejvyšší schodek v historii České republiky. K tomu je ještě třeba připočíst 8 miliard - půjčku od Evropské investiční banky na obnovu země po povodních. Rozpočet podpořili všichni poslanci vládní koalice kromě Hany Marvanové, která opustila sál.

16. Mirek Topolánek včera zvítězil v souboji o uvolněný trůn ODS. Stal se jejím předsedou. Je mu 46 let. Pochází z Moravy. Do politiky vstoupil v roce 190 jako člen zastupitelstva v Ostravě-Porubě. Je známý tím, že si nebere servítky a říká všechno nahlas. Jeho vítězství moc nepotěšilo Václava Klause.

18. Zdá se, že poslancům skončí doba, kdy jako jediní zaměstnanci v Česku mohli při práci nerušeně popíjet alkohol, čehož hojně využívali. Návrh podává Unie svobody v čele s Hanou Marvanovou a předsedové poslaneckých klubů jej vesměs vítají.

19. Vláda dnes na tři měsíce zmrazila nájemné a to ,zásluhou" ČSSD, která přehlasovala své koaliční partnery. Výsledkem je 289 tisíc rodin, které bydlí v soukromých domech a které by byly dle socialistů ,postiženy", ale i 1,7 milionu rodin, které jsou zvýhodněny tím, že žijí v obecních bytech s regulovaných nájemným. Čili - velký nepoměr hodný typického socialismu. Majitelé domů se však zvýšení nájmů budou domáhat soudně.

21. V Ostravě byl dopaden vietnamský drogový gang, který zásoboval kraj heroinem a extází. Provozoval i tzv. šlehárnu, kam si zájemci mohli přijít ,píchnout", event. se vyspat na koberci a ráno odejít do práce.

23. V sobotním Právu se premiér Špidla vyjádřil, že Miloš Zeman není vhodným kandidátem na prezidenta.

24. Většina občanů České republiky si užívala pohody Štědrého dne.

26. Prahu, ale i další kraje Česka ochromila ledová kalamita. Nejdříve mrzlo, pak přišel náhlý a rychlý déšť a pak opět mrzlo. Většinu republiky pokryla vrstva ledu. Auta nemohla jezdit, lidé padali po chodnících, sanitky ,zlomené končetiny" odvázely hromadně do nemocnic. Ruzyňské letiště nepřijímalo. Dálnice byly zablokované.

28. Hodně se v poslední době připomíná rozdělení Československa, které se stalo před deseti lety. Většina publicistů i politiků se shoduje v názoru, že ač jsme se rozdělení báli, proběhlo mírumilovně a s odstupem se zdá, že je dobře, že tak stalo, a že se těšíme na setkání v EU.

29. Dnes zemřel ve věku 61 let herec Július Satin-ský, jeden ze nejpopulárnějších slovenských herců a humoristů.

31. Ještě dnes se v Lidových novinách objevuje zpráva, že bude pět kandidátů na prezidenta - čtyři muži a jedna žena - Jaroslava Moserová. Bohužel, realita je jiná... Alespoň v prvním kole volby.

* Řeky v Česku se opět vylily ze svých břehů. Stalo se tak především na jihu Čech, Praha byla pouze v ohrožení.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012