O dárcích a obdarovaných

12 2013 Aktuality česky

Proč vlastně slavíme Vánoce? Na to se nějak v tom vánočním shánění zapomnělo. Máme si připomenout narození Ježíše Krista a jeho učení. Hlavně si zopakujme ponaučení: „Miluj svého bližního jako sebe samého.“ Trochu o tom přemýšlejme. Není tam napsáno: Utíkej do nákupního střediska a nakup různé krámy, abys podělil své drahé a známé a možná i sebe. Také tam nestojí, že máš jen milovat své bližní, a na sebe zapomínat.

Když mám milovat někoho, snažím se pochopit, co by mu udělalo radost a co by usnadnilo jeho život. To nemusí být něco drahého. Může to být vlídné slovo, služba, vzpomínka. Není potřeba věcí a krámů – těch už jistě má každý dost a jen mu život zkomplikují. Nabídněte třeba odvoz někomu, kdo špatně chodí. Odvezte ho k lékaři nebo na nákup. Pomozte matce s dětmi třeba s úklidem, pohlídejte jí děti, pozvěte někoho, kdo je sám, na oběd či večeři, pomozte někomu s vyplněním formuláře atd. Možností je hodně.

Nezapomeňte ani na sebe. Dovolte si nějaký malý luxus, např. pošlete celou rodinu na půl dne k babičce nebo do nějakého „lunaparku“, dejte si horkou lázeň a dvě hodinky spánku, nebo si kupte nějakou voňavku či pěknou halenku atd.

Milovat svého bližního jako sebe samého můžeme kdykoliv, nemusíme čekat na 24. prosince. Toto pravidlo platí pro všechny po celý rok. Když se jím budete řídit, nebudete pod takovým tlakem právě v prosinci.

A jste-li jedním z obdarovaných, máte jen jednu možnost: Slušně dárci poděkovat, a to IHNED – ne za měsíc nebo za rok. Váš přítel strávil čas, možná i peníze, energii apod. ve Váš prospěch. Zaslouží si uznání, i když se Vám třeba dar nelíbí. Buďte vděčni, že na Vás někdo myslel, že máte přátele. A učte své děti tomuto pravidlu: Dárce má právo na poděkování a uznání.

S dáváním dárků můžete začít hned teď. Přeji Vám všem krásné a klidné svátky vánoční.

Foto z archivu mé kamarádky Katky Dehningové, která přeje i našim čtenářům hezké vánoční svátky.

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012