Ty vole, Rusnoku...

Venda Šebrlová 12 2013 Aktuality česky

Když jsem slyšela a pak znovu pročítala rozhovor mezi premiérem Rusnokem, ministrem obrany Pickem a ministrem financí Fischerem, byla mi hanba. Co na tom, že to jsou pánové, kteří nezískali důvěru a jsou ve vládě v demisi... Stejně nás reprezentují! Prezident Zeman je však drží a podrží – teď k nim má ještě vřelejší vztah: mají nejen stejnou odolnost proti slušnosti, ale stejně nevymáchanou hubu!

„Ty vole, zemřel Mandela...“ konstatoval Rusnok ve Sněmovně a řekl Pickovi, že se celý třese, aby do Jihoafrické republiky nemusel jet. Miloš že se naopak třese aby jel, ale zase by nevylezl po schůdkách do letadla „a ještě by tam udělal nějaký průser!“...

Vycpávkové sousloví „ty vole“ používají puberťáci, jejichž slovní zásoba čítá 351 slov. Horší ovšem je, že se o smrti Nelsona Mandely mluví jako o protivné nepříjemnosti, kterou je třeba vyřešit. Přece nikdo nepojede takovou dálku jen kvůli nějakému bývalému prezidentovi a nositeli Nobelovy ceny, že!? Takových přece je!!

Jiří Rusnok vydal po profláknutí své nechuti k cestě a obav o ztráty předvánočních obědů a večeří omluvu. Píše, že se problém kdo pojede, vyřeší v následujících dnech „abychom důstojně uctili památku muže, který je symbolem boje za lidská práva, svobodu a rovnoprávnost“.

Panu Mandelovi nikdo z našich politiků nesahá ani po palec u nohy! Jeho život poznamenal vývoj v celém světě a na pohřeb pojedou ti nejvyšší politici. Bude to pro ně povinnost a zároveň čest, rozloučit se s ním. Filip Rožánek z Českého rozhlasu napsal na sociální síť super nápad: aby nás zastupoval Radovan Krejčíř. Je fakt, že to má nejblíž a nijak by to nenarušilo jeho (vazební) společenské povinnosti.

Ty vole, to jsme dopadli! Takového šéfa vlády aby v okolních zemích pohledal. Ano, v soukromí jistě používáme obecnou češtinu. Ano, Rusnok může být unavený z čekání, jestli ho náhodou druhý den neodvolají z funkce a on ještě nestihnul všechno, co slíbil. Ale to neznamená, že se musí chovat jako kretén. V jiné evropské zemi by tento projev vyvolal návrh na odvolání z funkce. U nás mu to projde – „hele, vole, dyť je to taky jen člověk!“.

(Obrázek není nutný, každý tu "držku" zná, jak by řekl někdo podobný Rusnokovi).

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012