Slovo šéfredaktorky - LEDEN BÍLÝ, POLE SÍLÍ

1 2003 Slovo redakce česky
obálka čísla

Ráda bych začátkem roku začala něčím hezkým a příjemným. Ano, najdou se takové okamžiky. Napíšu je nakonec tohoto článku, teď ať mám raději za sebou to nepříjemné, ba otřesné. A není toho málo.

V první řadě ostudné politické tanečky kolem volby nového prezidenta, kdy si z občanů jejich volení zástupci dělají zjevně legraci. Ačkoliv výzkum veřejného mínění říká, že 90 procent občanů je pro přímou volbu prezidenta a ačkoliv návrh na změnu ústavy v tomto smyslu podala Hana Marvanová (US-DEU) již před časem a nyní podává nový, poslanci se shodují v tom, že eventuelní přímá volba prezidenta může být až příště. Nu dobře, někteří z nich se bojí, že by byl lidem zvolen arogantní a narcistní technokrat Václav Klaus, další, že by byl zvolen primitivním davem hulvát Miloš Zeman, chápu, bála bych se toho také. Nemám představu o tom, kolik občanů této země jsou lidé slušní a kolik lidé slepě poslušní svých vládců či skutečně hloupí (to by bylo téma pro výzkum agentur! Hned bych jej objednala, kdybych měla dostatek peněz).

Poslanci navrhli pro první kolo voleb čtyři kandidáty (Zeman by vdupal jako slon až do kola druhého): kromě Klause, který nebyl nikdy komunistou (ale jak přiznává, nikdo mu členství nikdy nenabídl), tři bývalé komouše, přičemž Petr Pithart si svou ,mladickou nerozvážnost" dávno odčinil protikomunistickým bojem v dalších letech, zatímco Bureš a Kříženecký byli a jsou zjevnými kariéristy, kterým je zřejmě jedno s kým pískají, jen když to ,sype". Oba sloužili seč mohli minulému režimu, který byl zákonem prohlášen za zločinný.

A teď si představte, že se nedávno v Plzni odehrála takováto scénka: Při smutné slavnosti, kde se sešli političtí vězni, někdo vytáhl plakát s nápisem Komunisté byli vrazi a zločinci. Tedy s nápisem velice pravdivým. Ihned se k tomu starému pánovi, který si jistě zažil v kriminálu své, vrhlo množství ,občanů", kteří mu plakát vyrvali. Zdá se, že jde o nové tajné fízly, kteří údajně neexistují, leč prakticky ano.

Dlouho bych se mohla rozepisovat o tom, jak komunisty ukradené majetky dodnes nejsou vlastníkům vráceny, jak soudy naopak nahrávají ,starým strukturám" a jak oprávnění žadatelé jsou psychicky i fyzicky pronásledováni. Jak české noviny o těchto záležitostech převážně mlčí.

Krátce řečeno: údajně před třinácti lety skončila éra komunismu a nastala demokracie. Ve skutečnosti zde dodnes nefungují řádně soudy, nejsme tedy právním státem. Komunisté se čím dál derou k moci a velice se jim to daří za přispění zástupců jiných stran. Jeden z nich je i místopředsedou Parlamentu ČR!

Korupce je vysoká a zástupci na všech úrovních - od městských po parlament se jí dnes už ani moc netají, jen konkrétní případy nazývají jinými jmény či se vymlouvají. Nikdo je většinou nestíhá.

Většině ,zástupců" lidu jde jen o to jediné - prachy a moc. Takže moc prosím pana Rotta ze Švýcarska a pana Poláka ze Švédska, kteří jsou experti na tzv. přímou demokracii, aby nám o této možnosti změny, která je zjevně nevyhnutelná, napsali srozumitelnou informaci.

A teď konečně k těm lepším stránkám ledna. Žije v ČR, ale i ve světě mnoho Čechů, kterým není lhostejný zmíněný děsný vývoj politické situace. Založili a zakládají občanská hnutí na podporu demokracie a obnovení práva a také to prakticky činí. A také jednotlivci z domova i ze světa vynakládají svou energii, čas i prostředky na nutnou změnu politického a společenského klimatu. Budeme se snažit je v příštích číslech časopisu představit.

Co je však dnes aktuální - Petice za veřejný (nikoli tajný, jak to soudy chtějí) proces s Vladimírem Hučínem, odpůrcem komunistů, kterou podepsala řada ,normálních" i ,význačných" občanů z domova i ze světa. Informace najdete na http://exeat.com/xbox/vanek/Petice/html a také se můžete připojit.

Ani Česká televize se nebojí přinášet otřesná svědectví o zvěrstvech komunistů. V současné době zde běží seriál s názvem Ztracená duše národa. Jsou zde rozhovory s politickými vězni, s bývalými zemědělci, kterým byla ukradena půda i domy a kteří šli do vězení s názvem ,kulaci", s vězenkyněmi či jinak za jejich statečný postoj pronásledovanými ženami, s kterými bylo brutálně zacházeno.

Co tě nezabije, to tě posílí, říká se. A také české přísloví říká: leden bílý, pole sílí. Kéž by v sobě našlo více lidí sílu odporovat zlu, které nás obklopuje.

Eva Střížovská

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012