Několik tipů na vánoční procházku v Praze

Kam se jít podívat na jesličky
V řadě pražských kostelů a chrámů jsou v období vánočních svátků vystaveny cenné historické „jesličky“, větší a rozměrnější obdoba nejrůznějších betlémů. Kde a kdy budou letos? Připravili jsme pro vás stručný přehled těch nejznámějších.
Vydejte se s dětmi nebo přáteli na toulky Prahou.
Svatovítské jesličky - Katedrála sv. Víta – Pražský hrad (25. 12. - 12. 1. 2014)
Kapucínské - Kostel P. Marie Andělské – Loretánské nám. (25. 12. - 2. 2. 2014)
U sv.Havla - Kostel sv. Havla-Havelská ( 25. 12. - 13. 1. 2014)
Týnské - Kostel U Týna (25. 12. - 13. 1. 2014)
U Nejsvětějšího srdce Páně - Kostel Nejsvětějšího srdce Páně, VInohrady (24. 11. - 12. 1. 2014)
Krásný a veliký betlém, celý vonící a z perníku, který zabírá většinu prostory kostelíka, mívají vystavený také u sv. Matěje v Dejvicích. Pekla jej tam na pokračování už od r. 1972 výtvarnice Helena Horálková, přezdívaná Perníková Helenka. Nyní v tradici pokračuje její nástupce, cukrář Daniel Zítka.
Pro ty z vás, kdo by chtěli vyrazit na výlet mimo Prahu s obdobným cílem, máme pozvánku do Třebechovic pod Orebem. Slavný Třebechovický Proboštův betlém je nyní znovu k vidění po rozsáhlé rekonstrukci. Celé tamní muzeum betlémů je nově otevřeno už od září, kdy byl zahájen jeho provoz ve zcela nové budově na tamním náměstí.
Martina Fialková a Olga Szymanská
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad