Český betlém v Notre Dame

12 2013 Aktuality česky

30. listopadu pařížský kardinál André Vingttrois požehnal v katedrále Notre Dame českým jesličkám od brněnského řezbáře Jiřího Netíka. Návštěvníci si budou moci prohlédnout betlém z ořechového dřeva až do začátku února.

 

Netíkův betlém už je poměrně zcestovalý, podle velvyslanectví České republiky v Paříži zdobil už římský Pantheon v roce 2009 a katedrálu svaté Guduly v Bruselu o dva roky později. Nyní zavítal do Paříže, aby se stal součástí závěru oslav 850 let existence slavné katedrály.

V loňském roce zavedli v pařížské Notre Dame tradici, podle níž se vybírá každý rok pro vánoční výzdobu betlém z ciziny. Jako první byl vybrán betlém z Itálie, letos betlém z České republiky. Nápad na vystavení českých jesliček vznikl už během návštěvy českých zvoníků v září tohoto roku. "Napsala jsem panu kardinálu Dukovi, že tady máme tuhle nabídku a jestli by mi nemohl pomoct s nějakým kontaktem," vypráví česká velvyslankyně ve Francii Marie Chatardová v rozhovoru pro Českou televizi.

Netíkovo dílo vznikalo po dobu dvaceti let. Nyní betlém čítá asi pětadvacet postav včetně figurek zcela aktuálních, jako například florbalista s hokejkou, kterého Netík prý zařadil, protože jeho synové hrají florbal. Aby autor dosáhl tak vysokého počtu postav a splnil tak francouzské nároky, spojil dva betlémy dohromady.

Předpokládá se, že po dobu vystavení betlém spatří na dva miliony lidí.

 

Betlém Jiřího Netíka

Foto ČT 24

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012