Stalo se v listopadu... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 12 2013 Aktuality česky

Doznívala povolební aféra s Michalem Haškem, úhlavním sokem současného předsedy ČSSD Bohuslava Sobotky. V noci hned po sečtení hlasů v říjnových volbách do sněmovny se totiž Hašek a spol. tajně sešli s prezidentem Milošem Zemanem a kuli pikle proti Sobotkovi. Když se to profláklo, nejdřív všichni tvrdili, že žádná schůzka nebyla a pak postupně přiznali tajné jednání. Haška to stálo politický krk...

Miloš Zeman se uchýlil na zámek v Lánech, protože po (tolik komentovaném) nočním pádu si pochroumal koleno a musel se pohybovat na vozíku. Odtud vládnul pomocí rad politikům, kteří ho v jeho neštěstí přijížděli utěšit.

Připomínali jsme si 17. listopad 1989. Svíčku přišel do podloubí na Národní třídě zapálit také Václav Klaus. Shromážděný dav mu nadával. Výročí bylo celé poznamenané rozpory příznivců různých politických seskupení. Recesisté vezli přes Karlů most muže na vozíku, který měl na hlavě obrovskou masku Miloše Zemana.

Česká národní banka uměle oslabila měnu: pustila do oběhu větší množství korun a začala nakupovat cizí měnu. Chce tak rozhýbat dlouhodobě stagnující českou měnu.

O složení nové vlády začal jednat Bohuslav Sobotka (ČSSD) s Andrejem Babišem (ANO) a Pavlem Bělobrádkem (KDU-ČSL). ODS s 20 tisíci členy je mimo hru.

Komunisté opět zkoušejí, zda by neprosadili zrušení lustračního zákona. Bohuslav Sobotka (ČSSD) řekl, že je sporné, jestli zákon má ještě smysl!! Lidovci odpověděli tím, že v případě zrušení zákona do vlády nepůjdou.

Z vazby byl propuštěn nyní nejznámější český vězeň David Rath. Ve vazbě byl rok a půl za podezřelé machinace se zakázkami a penězi. Přijel pro něj jeho advokát v modrém jaguáru. Den prožil se svou rodinou, na noc šel o pár domů dál ke své milence. Na svobodě je i další obviněný v kauze Petr Kott.

Jana Nečasová, dříve Nagyová, byla vyloučena z ODS. Je obviněna ze zneužití moci, kterou měla jako šéfka sekretariátu Petra Nečase. Zavinila jeho politický pád, když se prozradilo, že nechala sledovat manželku svého milence vojenskou rozvědkou. Petr Nečas odmítá v celé kauze vypovídat, na což má jako manžel právo.

Velešejdíř Radovan Krejčíř v Jihoafrické republice skončil: úřady mu nejdřív obstavily majetek, protože dluží na daních 117 milionů korun. (Na neplacení daní americká policie nakonec nachytala i zločince Al Capona!) Později byl Krejčíř i zatčen - kolem něj začali umírat lidi. Obviněn byl z pokusu o únos a pokusu o vraždu. Nabídl sice kauci v přepočtu našich 100 tisíc (!!), ale propuštěn z vazby nebyl. Skončil však v nemocnici, protože ho údajně po zatčení policisté bili a on z toho onemocněl. V Česku byl už odsouzen na 10,5 roku za daňový únik.

Vlivný člen ČSSD v Chomutově (a proslulý vekslák) Roman Houska byl zastřelen před garáží svého domu. Kromě problematické lobbistické činnosti (dotace z EU) proslul i tím, že přejel nohu policistovi, se kterým se hádal kvůli špatnému parkování. Konec šetření nehody byl kuriózní: policista prý omylem strčil nohu pod kolo sám!

Velký malér se objevil v Praze s neproplacenými pracemi na tunelu Blanka. Teď se hádají minulí primátoři (Bém, Svoboda) a současný primátor (Hudeček), kdo za to může!

Zemřel gentleman country music Pavel Bobek. Byl několik let těžce nemocný a všichni jsme věděli, že je zle. Přesto nás to zaskočilo a obrečeli jsme ho.

Agentura CVVM zkoumala, koho považují Češi za největší osobnosti v dějinách. Zvítězil Karel IV. (24%) , následoval T. G. Masaryk (23%) a třetí byl Václav Havel (20%).

 

V Sazce padla rekordní výhra: bez pár drobných 400 milionů korun. Kdybych je vyhrála já, moc by mi nezbylo... A dala bych hodně peníz i těm, kteří nám už roky bezplatně pomáhají psát a vydávat Český dialog!

Bankrotem skončil provoz na Farmě Bolka Polívky v Olšanech na Moravě. Velmi úspěšný herec se ukázal jako velmi neúspěšný podnikatel a má dluhy 55 milionů korun.

A tradičně dobrá zpráva na konec. O Dušičkách jsem byla na hrobě svých rodičů a pak jsem procházela hřbitovem. To je takový rituál. Rovnám spadlé vázy na hrobech a rozsvěcím svíčky u velkého kříže u brány za všechny zapomenuté. Šla jsem zapálit světýlko také u hrobky Václava a Olgy Havlových. Měla jsem radost: byla tam spousta kytek a svíček a přicházely celé rodiny i s malými děti. Děkuji!

(Pozn. redakcer: hledala jsem ilustrační obrázek mezi svíčkami a hroby a bylo mi z toho pořád větší smutno...a ejhle, padla mi do ruky kresba mého přítele Josefa Poláčka. Tak radostná kytička, kterou mi nedávno poslal, mne zahřála u srdce,. ať zahřeje i vás).

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012