Samizdat a Edice Expedice v pražské Lucerně

V úterý 12. listopadu 2013 se v 19 hodin v pasáži Paláce Lucerna (Štěpánská 61, Praha 1) uskuteční vernisáž výstavy Samizdat a Edice Expedice.
Od 12. listopadu do 10. prosince 2013 bude možné v pasáži pražského Paláce Lucerna shlédnout výstavu Samizdat a Edice Expedice, přibližující prostřednictvím fotografií a dalších dobových dokumentů peripetie vzniku, výroby a distribuce knih zakázaných autorů v Československu v období normalizace. Obecné kulturněhistorické souvislosti fungování nelegálních nakladatelství v 70. a 80. letech minulého století zde bude ilustrovat příběh jedné z klíčových edic – Edice Expedice –, kterou v roce 1975 založil Václav Havel se svými přáteli.
Samizdat v Československu
Československo 70. a 80. let 20. století bylo totalitním státem, ve kterém byla zavedena cenzura veřejně projevovaných názorů. Neexistovala svoboda tisku, bylo zakázáno vydávání tisíců publikací a stovky spisovatelů nesměly psát. Ti, kterým úroveň oficiálního tisku, knižní produkce ani přístup k informacím nebyly lhostejné, se rozhodli sami vydávat díla autorů „na indexu“. Vznikla tak celá řada tzv. samizdatových knih i časopisů. Za jejich výrobu a šíření hrozilo trestní stíhání a uvěznění až na několik let. Přesto v Československu vznikly desítky samizdatových edic. Jedna z nejslavnějších a nejstarších byla Edice Petlice (řídil ji „zakázaný“ spisovatel Ludvík Vaculík), velmi důležitá (s druhým nejvyšším počtem vydaných titulů) byla Edice Expedice.
Edice Expedice
V roce 1975 založili dramatik Václav Havel (1936), filosofka Daňa Horáková (1947) a literární kritik a redaktor Jan Lopatka (1940) samizdatovou knižní Edici Expedici. Publikovala knihy komunistickým režimem zakázaných autorů, tak jako mnoho jiných samizdatových edic v období normalizace. Například Bohumila Hrabala, Ludvíka Vaculíka, Jiřího Koláře, Jiřího Kuběny a Jana Patočky. Václavu Havlovi v EE vycházela díla v prvním vydání. Portfolio edice tvořily ale i překlady zahraničních autorů (Hannah Arendtové,
Friedricha Hayeka, Martina Heideggera a dalších) a díla spisovatelů patřících mezi takzvaný literární underground (Ivana M. Jirouse, Jáchyma Topola, Věry Jirousové ad.). Provoz Expedice fungoval s přestávkami až do revolučního roku 1989 a za téměř patnáctiletého působení v této edici stihlo vyjít 232 titulů.
Výstava trvá do 10. 12. 2013
Kurátorka: Gabriela Romanová
Grafická koncepce: Pavel Hrach, Magda Fišerová
Palác Lucerna, Štěpánská 61, Praha 1
Zvláštní poděkování: Centrum FotoŠkoda
Knihovna Václava Havla
Gabriela Romanová
info@vaclavhavel-library.org
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad