COMMUNISTS / KOMUNISTÉ -Anketa - pokračování z čísla 9

10 2002 Ostatní česky
obálka čísla

In issue number 7-8 we had announced a survey on the question of, "Why do you think the Communists got so many votes [18 percent] in the last elections?" Many of the responses were close in meaning. Here is the response that really got to the core of the problem. "In a way, those people had gotten used to having others make their decisions, having sure though modest securities for example in employment with a small salary, but a salary for sure. Now they are afraid to stand on their own two feet and afraid to accept responsibility. They were never taught to do that; all they had to do was to obey.


Dívám se na příčinu úspěchu komunistů tak:

Spousta lidí prožívá současnost jako víceméně nechtěný přelud: Žijí v existenční i vztahové nejistotě, jakou dřív nezažili. V práci musejí makat, protože konkurence nedovolí oddychu a člověk musí být jak na trní, to je pro mnoho lidí nepříjemné, protože k práci, kterou dělají nemají vztah, což je objektivně blbé. Nedá se jen tak vyřešit situace s bydlením, o tom bych mohl podat řadu svědectví. Neuvolněný, rozuměj černý trh s byty pod přitakáním zatím všech vlád a parlamentů (12 let!) nahrává gaunerům, státu utíkají obrovské peníze. Vysoký stupeň arogance už na základní komunikační úrovni, kdy apriorně nečekáme vstřícnost, kdy neplatí slovo, termíny splatnosti, kdy za dluhy nejde skoro nikdo do vězení, až po konkrétní pocity ohrožení, protože když tě někdo okrade, znásilní, přizabije, nemusíš se dovolat vůbec spravedlnosti. V tom ohledu chybí mnoha lidem ta tzv. pevná ruka. Přílišná hektičnost života, příliš mnoho podnětů a v obrovském tempu, jemuž mnozí nestačí. Nucená digitalizace všech nesoucí rozdíl v tom, kdo je a není "in" a zahrnující systém kontroly, kdy ti každý, kdo se k informacím o tobě dostane, vidí do talíře (kam chodíš, co nakupuješ, kdy, za kolik, kolik máš na účtě, jaké jsou tvé zvyky...). Hrozba, že moderních technologií využijí šílenci. Adorace západní civilizace, která má silně překroucené žebříčky hodnot, kde liberálně stojí vše na úrovni všeho, třeba demokracie na úrovni manipulace... Mám pokračovat? Filosofové a všelijací odborníci na tuto tématiku to dokážou pojmenovat lépe.

Ne každý má odvahu, sílu, inteligenci nebo schopnosti čelit tolika věcem. €ada lidí se uchyluje k jednoduchým a černobílým řešením. Komunisté jim je přinášejí podobně jako pravicoví extrémisté mající teď tolik stoupenců v západních zemích. Někdo se ke komunistům uchyluje i ze škodolibosti - aby tu konečně někdo vnesl vzruch a zatočil s tím či oním papalášem, protože v tom jsou komunisté jako ostatně všichni extremisté a nacionalisté spolehliví. Lidé si nepamatují, jak to tu vypadalo před deseti léty...

Já ale za vším cítím hlubší problém: Západ vnucuje celému světu své vidění světa skrze technologický pokrok, za kterým celý zbylý svět pokulhává a hlavně svůj hmotařský žebříček hodnot. V Africe nebo Jižní Americe může uspět, ale v Asii jsou kultury daleko starší, s naprosto jasnými a vyhraněnými žebříčky hodnot a západní myšlení je vůči nim logicky nedokonalé. Západ s Východem si vůbec nenaslouchá, ale na vině je spíš Západ, protože ten vystupuje v roli hegemona, nemyslím, že by mohlo dojít k fúzi myšlení, ale Západ by měl pochopit, že principy logiky jeho žebříčku hodnot jsou silně nedokonalé. My jsme taky Západ:-)

Jakub Zahradník

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012