Divadelní listopad v Praze

Pro ty, kdo mají možnost, připravila naše autorka přehled novinek z pražských divadelních scén. Rozmyslete a navštivte...
Jedenácté přikázání - Stavovské divadlo
"Nezapřeš ženy své"-tak lze pojmenovat nejhranější Šamberkovu komedii o zapřisáhlých starých mládencích. A právě zapření vlastní manželky jednoho ze čtyř přátel, který se bojí ostatním přiznat, že sázku porušil a oženil se je základní zápletkou hry. K odhalení pravdy přispěje ženskou lstí právě zapíraná manželka. Staromládenecký spolek je rozpuštěn: v pravý čas, neboť po staromolýdenectví už nikdo netouží. Autor F. F. Šamberk měl velký cit pro komediální situace, hra je mimořádnou příležitostí nejen pro čyři mužské představitele, ale i ostatní postavy. Jedenácté přikázání se na repertoáru činohry Národního divadla znovu ocitá po osmdesáti letech.
Režisér a autor výrazné úpravy David Drábek se vyznačuje mimořádnou ostrostí na hranici grotesky: i zde se opírá o herecké improvizace.
Hrají: S. Rašilov, M. Preissová, J. Bidlas, D. Matásek, A. Švehlík, J. Boušková, J. Pidmanová, D. Prachař, P. Beretová.
A voda stoupá - Divadlo Rokoko
Brilantní anglická konverzační komedie je parafrází biblického příběhu o potopě světa a podobenstvím o "moderní" lidské společnosti.
Peter Ustinov, vynikající herec s řadou ocenění (včetně dvou Oscarů) a autor velmi úspěšných dramat. Jeho hry se ve druhé půli minulého století uváděly po celém světě: mezi nejznámější patří Láska čtyř plukovníků, Romanolf a Julie, Cílová kamera. O uvedení jeho her na prkna divadla ABC se pokoušel již Jan Werich, který byl Ustinovým osobním přítelem: z politických důvodů k jejich českému uvedení nikdy nedošlo.
A voda stoupá zprostředkovává obrázek snobské společnosti, která je schopna donekonečna řešit naprosto nepodstané problémy, aniž by si uvědomovala reálné nebezpečí, které ji hrozí. Text nabízí spoustu překvapivých humorných situací a řadu hereckých příležitostí.
Režie Ondřej Zajíc, hrají: M. Málková, P. Juřica, Z. Kalina, Z. Dolanský, J. Klem/O. Vízner, F. Brzobohatá, H. Hornáčková, R. Kalvoda, S. Lehký.
Markéta Lazarová - Divadlo ABC
Nejznámější román V. Vančury, patřící do klasiky české literatury, vypráví nádherným jazykem příběh z dávných časů naší historie, kdy se z pohanského temna a z nespoutaného života divokých kmenů civilizace těžce rodilo křeťanství. Kdy se v centru násilí neúprosného koloběhu krevní msty a neutuchajících konfrontací setkávají dva naprosto odlišní lidé: loupežník Mikoláš a Markéta, dcera jeho nepřítele, zaslíbena Bohu. Láska, která je zachvátí jako příval, neúprosná síla, je v jejich světě absurdní a má v zuřící válce pramalou naději na budoucnost. Mikolášova rodina bojuje s Lazarem a zároveň proti divokým tlupám obou loupeživých rytířů stojí královské vojsko i soud.
Jak zachovat čest, nevinnost, čisté svědomí, zdravý rozum, najít kousek místa pro lásku a opravdové štěstí? Otázky, které ani dnes neztrácejí na aktuálnosti: o tom svědčí stálý zájem čtenářů o Vančurovu knihu, značná obliba její filmové podoby i četných divadelních adaptací. Pro Městská divadla pražská nastudoval novou verzi režisér Pavel Khek, jehož inscenace románu Želary patří k divácky nejoblíbenějším představením.
Hrají: V. Kubařová, T. Novotný, L. Jurek, J. Schwarz, J. Smutná, E. Pacoláková, D Šoltýsová, V. Dvořák, M. Kačmarčík, H. Box, Vuk G. Čelebič, R. Hájek/A. Petráš, P. Klimeš, J. Mašek.
Krvavá svatba - Divadlo Pod Palmovkou
I přes nepřízeň osudu, kdy letošní povodně vyhnaly Divadlo Pod Palmovkou z jeho domovské scény, nazkoušel jeho soubor nové představení.
Krvavou svatbu režíroval ředitel divadla Michal Lang již dříve - pro divadlo v Olomouci. Vrátit se k tomuto závažnému tématu španělského dramatika F. G. Lorcy ho přiměla vnitřní potřeba a také snaha přivést do Divadla Pod Palmovkou nové herecké tváře. Pro první termín letošní sezóny divadla měly ty dost času vybraný titul nastudovat, a proto zvítězil.
Krvavá svatba je nádherný a silný příběh o spalující vášnivé lásce, která dala do pohybu osud. Formálně se pohybuje na pomezí poemy a divadelní hry: napsána básníkem, obdařeným ohromnou fantazií a zároveň s velkým citem pro dramatičnost. Setkat se v českém dibadelním představení s takovou mírou fantazie je opravdovým zážitkem.
Hrají: O. Veselý, O. Volejník, T. Dočekalová, A. Procházka a další.
Ubu aneb... Málem králem - Divadlo Pod Palmovkou/Nová scéna ND
První titul z plánované série "nemilosrdných politických kabaretů", volně navazujících na úspěšný a divácky velmi kvitovaný kabaret Blonďatá bestie.
Projekt režiséra Tomáše Svobody a Ondřeje Formánka, rozšířen o spolupráci Nové scény Národního divadla s Divadlem pod Palmovkou dostává tak novou podobu. Tentokrát si autoři vzali za svůj základ slavnou hru Alfreda Jaryho Král Ubu: originálně (a i zdravě drze) ji adaptovali na současné politické a společenské poměry.
Hrají: M. Hruška, D. Sítek, R. Valenta, L. Langová/S. Vrbická, J. Konečný, J. Vlas.
Romeo a Julie - Státní opera
Nová verze slavného baletu v duchu neoklasické taneční estetiky, k němuž se zejména čeští tvůrci a diváci rádi vracejí.
U nás měla svou premiéru v roce 1938 v brněnském Národním divadle. Romeo a Julie patří k velmi úspěšným incenacím. Jeho uvádění na scénách Národního divadla v Praze má svou tradici a patří k titulům, které jsou ozdobou repertoáru všech velkých divadel.
V případě nové baletní inscenace jde, kromě základní osy příběhu, o dílo odlišné. Důvod zášti a věčného sváru mezi Monteky a Kapulety není v původní Shakespearově tragédii blíže určen. Petr Zuska si však režijně dovolil tento základní aspekt v rámci incenace pojmout jako věčný konflikt mužského a ženského principu: dvou polarit, oscilujících mezi přitažlivostí a nevyhnutelným antagonismem. Konflikt rácia a iaracionálna, dobrých plánů a nekontrolovatelného zmaru, konflikt člověka a Boha. Toť červená nit celého představení jako faktor "druhého" plánu, který však nestojí hlavní mimo příběh, naopak: prostupuje ho, ovlivňuje a spoluvytváří.
Orchestr Státní opery pod taktovkou V. Zahradníka/ S. Poluektova, účinkuje soubor Baletu Národního divadla.
Děvčátko-Vánoční příběh - Studio DVA
Magický příběh na motivy Hanse Christiana Andersena o děvčátku Lucii, které se na Štědrý den touží dostat za štěstím na druhý břeh zmrzlé Temže.
V divadelní verzi jde o vánoční muzikál s živým orchetrem nás škrtnutím zápalky přenese do kouzelného světa přání.
Režie Šimon Caban, hudba i texty K. Marek, hrají: J. Stryková, M. Vančurová, I. Chýlková, Z. Mauréry, K. Hádek, M. Absolonová, A. Šišková, V. Javorský, Z. Stavná, P. Stach, M. Davídek, M. Starý, R. Štabrňák a další.
Olga Szymanská
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad