Poslední předvolební dny

Venda Šebrlová 10 2013 Aktuality česky

Teď už většina stranických šéfů dělá i to, co by neměla. Slibují nesplnitelné a taky na to doplácejí. Jenže, bohužel, netýká se to všech. ČSSD pořád vede (podle průzkumu z 18. října, 16 hod.) a má 25,5% hlasů, druhá je KSČM se 16%. TOP 09 a ANO mají stejně – 13%. Propadají se Zemanovci a Bobošíková.

 

Není dne, aby se názory lídrů nestřetly - mne to donutilo ke srovnání stejných protivníků, jako před deseti měsíci: Miloše Zemana a Karla Schwarzenberga.

Pan prezident v permanentní euforii ztratil už poslední drobky soudnosti a teď naštval skoro celý národ. Poradil totiž, jak kouřit zdravě. On že začal až ve 27 letech a prý to na něm nezanechalo stopy. Takže to mají rodiče vyřídit svým dětem, prohlásil na návštěvě tabákové fabriky. Doktoři okamžitě a jednohlasně odmítli tento názor jako blbost – jed samozřejmě škodí v každém věku. Je to na stejné úrovni, jako říkat: jezděte na motorkách od 27 let bez přílby, už máte dost tvrdou hlavu, a když spadnete, tak se vám nic nestane! Ovšem také díky každodenním bonmotům pana prezidenta (který „velmi nenápadně“ podporuje stranu Zemanovců), se dostala jeho milovaná partaj na hranici 5%. Skoro by se chtělo říci: jen tak dál, teď skutečně děláte něco pro národ. Díky vám SPOZ může propadnout ve volbách!

Karel Schwarzenberg a spisovatelka Jenny Nowak vydali knihu Neuhnu z cesty (naklad. Netopejr, Karel Petřík). Autorka v ní dokonale zmapovala všechno, co se stalo od prvních náznaků předvolebního prezidentského boje až po vyhlášení výsledků 26. ledna. Na moji otázku, jak dlouho na 139 stránkové knize pracovala, se  nejdřív pyšně usmála a řekla: „Tři měsíce jsem jen četla archívy a psala!! Já ho mám ráda, nevím, jak tohoto člověka Pán Bůh vyrobil, ale podařilo se to!“

Na křtu knihy byli nejen známé osobnosti  (Ivan a Dagmar Havlovi, prof. Helena Illnerová, Soňa Červená, Věra Čáslavská, Jan Potměšil, Bára Hrzánová, Oldřich Navrátil, Helena Třeštíková, Jiří Menzel... Při vstupu do kavárny jsem zahlédla i Miroslava Kalouska – ale ten pak zmizel). Byla tam taky spousta mladých, kteří pomáhají ve volebním boji a jsou za to Schwarzenbergem upřímně obdivováni.

„Měl jsem vždycky sklon bojovat proti věcem, které se mi nelíbily a vždycky jsem to dotáhl do konce! Podcenil jsem, jak hluboko se může sáhnout, člověk nikdy nemá podcenit protivníka. Klíčovým tématem současných voleb je obhajoba práva. Od roku 1992 jsme totiž nekladli důraz na to, aby ústavní instituce byly respektovány!“, řekl při křtu knihy Karel Schwarzenberg.

Co je tam psáno totiž platí pořád. Není to jen analytické ohlédnutí za prezidentskými volbami, která se konaly „už“ před deseti měsíci. Je to především popis naší současné politické scény a bohužel, otřesný a smutný popis.

Venda Šebrlová

 

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012