Stalo se v září... a stojí za pozornost

Venda Šebrlová 10 2013 Aktuality česky

Levicové strany mají mj. i tento geniální předvolební nápad: ještě víc by zdanily lidi, kteří mají měsíční příjem vyšší než 100 tisíc. Chybička se vloudila: takových lidí je méně než 50 tisíc a miliardy z nich nikdo nevytříská. (Náš současný dluh je skoro 1,5 bilionu korun). Sám stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek řekl, že další daně pro bohaté (30%) by se týkaly asi necelých 3% poplatníků. Komunisté je troufli: chtějí daň 32%! Takže se nabízí otázka: co udělá (případná) levicová vláda, aby těch bohatých bylo víc a celá tato geniální myšlenka se vyplatila?

Nejen levice má problémy, jak se vloudit do našich hlav! Všechny politické strany během září pořádaly hon na slavné sportovce, aby se díky jejich výkonům zviditelnily. Mluvilo se o skokanu na lyžích Jakubu Jandovi (chtěla ho ODS), brankáři Dominiku Haškovi (Zemanovci) a plavci Květoslavu Svobodovi (ODS), skokan na lyžích Pavel Ploc už vede ČSSD v Liberci, krasobruslaře René Novotného chtějí také Zemanovci. Jaromír Jágr podporuje Andreje Babiše, podle svých slov ale jen v souvislosti s Agrofertem a s mládežnickým hokejem na Kladně. Je pravda, že lidé už mají dost reklam s obličeji politiků (někteří kandidují pod svým občanským povoláním – např. profláknutý Luboš Zaorálek byl ještě nedávno místopředseda Sněmovny, teď se prezentuje jako vysokoškolský pedagog!). Škoda, že za některou z našich stran se nemůže např. přimlouvat světová boxerská hvězda z Ukrajiny Vladimir Kličko! To by byla rána!

Prezident Miloš Zeman popojížděl po Moravě i Čechách a vůbec (ale vůbec!) to nebylo spojené s nadcházejícími volbami a stranou Zemanovců! Přestože ve zdejší lokalitě mají Zemanovci dost podporovatelů (nadšení ve Slušovicích a pochvala pro přítele Františka Čubu, který tam za bolševiků šéfoval JZD), nebyla cesta až tak vítězná – kromě potlesku ve stoje si Zeman užil i nepříjemná setkání především se studenty. Mnoho lidí se nedalo opít jeho ošoupanými bonmoty ani šampaňským, které se nalévalo do plastových kelímků se Zemanovým portrétem (značně vylepšeným). Přitom Zeman je takový nebojácný – odmítl se zúčastnit svatováclavských oslav, protože podle jeho názoru si náš patron žádnou úctu nezaslouží. No řekněte, není potřeba statečnosti, aby člověk pronesl takovou blbost?!

Miroslav Šlouf, bývalý komunistický aparátčík a úhlavní přítel Miloše Zemana, vystartoval proti Zemanovcům. Byl totiž odmítnut centrem strany jako lídr pražské kandidátky. Zdá se, že pokud ho nepotká nějaká dopravní nehoda nebo ho náhodou někdo neznámý nezabije, dočkáme se mnohých odhalení. Prezidentův kancléř a šéf zlínských Zemanovců Vratislav Mynář dokonce vyhrožoval, že pokud Šlouf zůstane na kandidátce, prezident straně zakáže používat v názvu jeho jméno!

Jak dopadl průzkum volebních preferencí, uveřejněný 17. září v LN? ČSSD - 21,9%, KSČM - 10,5%, TOP 09 - 9,1%, ODS - 7,6%, ANO (Babiš) - 5,2%, SPOZ – 5,1%, KDU-ČSL – 3,9%. Nové hnutí Jany Bobošíkové Hlavu vzhůru sice veřejně podpořil Václav Klaus a popřál jí hodně hlasů, v průzkumech to není vidět. Jestli to ovšem nebyl polibek smrti...

Bývalý premiér Petr Nečas (ODS) má novou práci (a taky novou manželku, vzal si Janu Nagyovou, která pohřbila jeho politickou kariéru). Za plat „výrazně vyšší než 100 tisíc korun“ bude učit na CEVRO Institutu, vysoké škole spojené s ODS. Šéfem správní rady školy je bývalý ministr vnitra za ODS Ivan Langer (zvaný politickými bossi Íčko). Na této škole působí také bývalý ministr obrany Alexandr Vondra (ODS) jako ředitel Centra transatlantických vztahů. Oba pánové mají nepopiratelné zkušenosti z politiky a pevné vazby i na tajné služby.

Předvolebním slibům věří stále méně lidí i proto, že za peníze si můžeme koupit méně zboží (oproti loňsku asi o stokorunu měsíčně). Optimističtí bankéři slibují růst ekonomiky (už po několikáté) od dalšího čtvrtletí, zaměstnavatelé jsou však opatrní. V těžké krizi jsou doly, pojišťovnictví a finančnictví – tam klesly mzdy o 6% za půl roku.

Národní divadlo v Praze uvedlo na scéně Divadla Kolowrat dokumentární operu Toufar. Skladatel Aleš Březina zhudebnil autentické protokoly z procesu s umučeným farářem. Soňa Červená hraje více rolí komunistických pohlavárů, estébácké trýznitele ztvárnily členky Kuhnova dětského sboru.

V Karlovarském a Ústeckém kraji je nejvíc negramotných lidí – skoro 1%. Celkem je to podle výzkumu v roce 2011 už 47 235 lidí v celé ČR. Znamená to, že tito lidé čtou a píšou jen nejjednodušší texty, protože nemají ukončené základní vzdělání.

Češi vypijí méně piva v hospodách než lahvového doma. Údajně nemají čas ani peníze.

Pro mnohé je toto dobrá zpráva na konec: po dvaceti letech se (pravděpodobně) zjednoduší pravopis! Třeba při skloňování jmen už budeme moci bez začervenání potkat Novotné i Novotných a studenti častěji uslyší „možné je oboje“. Jazykovědci dokonce připouštějí, že bychom mohli časem mít jen měkké „i“ a „y“ by se ve shodě podmětu s přísudkem nevyskytovalo.

Abych vám vynahradila nedostatek dobrých zpráv z minulých měsíců, tak ještě jedna: houby rostou všude a pořád je jich spousta...

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012