Malý blázinec pro hodně bláznů

Venda Šebrlová 10 2013 Aktuality česky

To si nikdo nevymyslí: v době vrcholících předvolebních bojů jsme se dozvěděli, že v Klecanech u Prahy začnou na začátku října budovat Národní ústav pro duševní zdraví. Tam se pod jednou střechou budou zkoumat i léčit duševní choroby, porucha spánku a demence. Pět podlaží, 140 lékařů a vědců, 60 lůžek pro pacienty a denní stacionáře pro návaznou i alternativní léčbu a rehabilitaci. Otevřeno bude nejpozději v roce 2015.

Měla jsem radost, protože naše Česko potřebuje blázince jako sůl. Stačí se denně pár hodin zaposlouchat do slibů politiků v rozhlase a večer si i prohlédnout jejich zamyšlené leč optimistické tváře v televizi a člověk je zralý na intenzivní péči.

Co mne v posledních hodinách velmi zaujalo? Že pan prezident raději slavil své narozeniny, než aby se zúčastnil mše na památku sv. Václava. Pozor – podle jeho názoru se ukazuje, že jsme po tisíciletí uctívali někoho, kdo si to nezasloužil! Že by se generace našich vzdělanců mýlily? Byl T. G. Masaryk tak nevzdělaný a nemyslící, že ve sv. Václavovi viděl našeho ochránce omylem?

Pravda, že sv. Václav nebyl takový ryc-pic politik jako Zeman a dokonce měl starost o to, aby jeho národ přežil! To ledaskdo nechce slyšet. Teď nejde o přímé ohrožení státu (určitě se zase oklepeme, na hlupáky jsme už od roku 1945 zvyklí!). To se „jen“ několik stovek politiků rve o pozice a s tím spojenou moc peněz. Moc je opojná, když kolem sebe máte hromadu podlézavých poradců, kteří čekají na váš laskavý pokyn!

Navrhuji, abychom profláknuté lidi nevolili! Na čekané jsou tak otrlí jedinci jako Jana Bobošíková (kandiduje vždy a všude), lidé s nesmyslnými nápady (ČSSD, Okamura), ničitelé pravicové ODS a hlavně prezidentem podporovaní a nepokrytě propagovaní Zemanovci. O úrovni jejich kandidátů svědčí např. i to, že si Daniel Hůlka v pořadu Jana Krause nemohl vzpomenout, co vlastně zkratka jeho strany SPOZ znamená!

Klecany jsou dobrý začátek. Ještě několik takových budov a vejdou se tam všichni ti, kteří se cpou do politiky a nemají na to. Ani znalosti, ani charakter...

Kresba Josef Poláček

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012