Zdravice rakouského velvyslance na premiéře

10 2013 Aktuality česky

Zdravice u příležitosti premiéry filmu České kořeny ve Vídni, kterou česky pronesl rakouský velvyslanec Dr. Ferdinand Trauttmansdorff

Vážení hosté, dámy a pánové,

 

Velice mne těší, že film České kořeny ve Vídni věnuje pozornost dějinám českého obyvatelstva v hlavním městě Rakouska.

Mohli bychom mluvit o celé dlouhé historii migrace z českých zemí do Rakouska, např. o emigraci z politických důvodů po potlačení Pražského jara.

Stačí pohled do vídeňského telefonního seznamu, který je přehlídkou jmen českého původu. Můžeme vzpomenout na jména rakouských kancléřů, jako je Klima nebo Vranitzky nebo jméno prezidenta Klestila.

Také rčení, že každý správný Vídeňan má tetu z Brna poukazuje na úzké propojení mezi Čechy a Rakušany. A je to také kuchařská tradice z Čech a Moravy, kterou lze rozpoznat všude v rámci rakouské gastronomie.

Bohužel už ale v Rakousku není takové povědomí o nezměrném úsilí emigrantů z ČECH A Moravy pro rozvoj města Vídně v rámci monarchie. To platí například pro mnohé reprezentativní budovy ve Vídni, které by nikdy nebyly bývaly vznikly bez nesmírné pomoci českých dělníků a expertů.

Stanic ORF má dodnes program pro česky hovořící menšinu a také Školský spolek Komenský ve Vídni připomíná dlouhé dějiny migrace do Vídně.

Dámy a pánové, ještě jednou bych rád vyzdvihl přínos tohoto filmu a nezapomeňme na to, že osudy lidí, kteří mají své kořeny v obou zemích, nám často pomáhají znovu objevovat dávné vazby mezi námi. To nám, doufejme, pomůže k tomu, abychom znali nejen česká jména v telefonním seznamu, ale abychom byli stále více hrdí také na ohromný přínos našich Čechů pro dnešní Rakousko.

----------------------------

Foto: Miloš Turek

Více informací o premiéře Českých kořenů ve Vídni přineseme v krátkém čase

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012