Slovo na září

Eva Střížovská 9 2013 Slovo redakce česky

Nenechte se okrádat

Venda Šebrlová mi poslala Stalo se v srpnu, už je na webu. Ale byla jsem trochu zaskočená – jé to už zase mám psát další Slovo? A tak jo

Vrátila jsem se z lesů do civilizace a dokončuji Český kalendář 2014. Co je nového v politice si přečtěte v článku od Vendy v Aktualitách. Celkem nic moc nového, stále veselé či spíš smutné panoptikum figurek, které protlačují své nabobtnalé ego jeden přes druhého a vůbec nevidí jak jsou směšné a jak škodí těm, kteří je platí – občanům. Byla jsem nedávno na zajímavé schůzce lidí, kteří se snaží v politice něco změnit k dobrému. Zakládají nové strany, podporují přímou demokracii (mimochodem, koukněte se na aktuality na článek Zajímavé články…, přímá demokracie není zase tak úplně přímá jak si někdo představuje, ale je to cesta). Také tam padl velmi rozumný názor, aby stát strany neplatil. Ať existují jako jsou zahrádkáři včelaři, sběrači známek atd., ale JAK je zrušit, toť další otázka.

Ale jsou tu i pozitivní momenty v té naší české kotlině. Po letním zmírnění kulturních akcí v Praze se jich denně rojí hned několik. Je mi líto, že nemohu chodit na všechny tiskovky, promítání filmů, křty nových knížek a vernisáže výstav.

Poslouchám často rádio Dvojku, kde v půl deváté ráno hovoří většinou moudří lidé. V pondělí to byl novinář Ivan Hoffmann, kterého občas cituji, dnes geolog , pan Cílek, zítra bude hovořit arcibiskup Václav Malý. To je vždycky úleva poslouchat moudro a ne politické plky. (Najděte si někdy na webu tohle rádio a pořad Jak to vidí.. a dáte mi za pravdu.)

Dvojka se také pouští do témat, řekla bych, na pomoc radou lidem. Např. těm, kteří se nechají omámit reklamou a kupují všech no možné co ani vůbec nepotřebují a pak mají dluhy, které se díky vydřiduchům nekonečně zvětšují..

Jedna odvážná dokumentaristka se vloudila mezi seniory, které jsou okrádáni v tak zvaných nabídkových zájezdech a natočila to skrytou kamerou. Film promítala televize a vzbudil zaslouženou pozornost a odpor proti takovému hnusnému jednání. Už to asi všichni znáte, ale jen připomenu, že v rámci tendenc e okrást bližního svého, „podnikají“ takovým způsobem mnohé firmy. Nalákají babky a dědky na zájezd, kde jim slibují hezký výlet a oběd zdarma a ukázku nevšedního zboží. To zboží je právě to, proč to firmy dělají. Je velmi předražené, ale firmou vyškolení mladíci je po obědě přesvědčí, že je to nejlepší , co mohou udělat, když si zboží koupí či objednají, když ne pro sebe, třeba jako dárek pro svá vnoučata. A tak staří lidé, kteří na zájezd přišli, protože jsou často sami doma a vítají jakoukoliv společnost, kupují hrnce, přikrývky, vysavače aj. Podepisují smlouvy, na které pořádně nevidí a od kterých je těžké odstoupit. Když nechtějí nic koupit, jsou nuceni psychickým i fyzickým nátlakem (např. mladíci zamknou dveře z restaurace, kde se to divadlo koná a také je odmítnu odvézt zpátky najatým autobusem) a ještě jim vyhrožují.

Film měl odezvu i v parlamentu, kde se připravil zákon na kontrolu (tedy zmírnění) takového jednání. Moc si od toho neslibuji, protože mozky firem oblbnuté zlatým teletem vynalézají další možnosti jak ty seniory lapit.

Také mne potěšil odvážný svědek nehody, kdy známý mafián Janoušek najížděl opilý na bezbrannou

ženu. Odmítl nabídku Janouškova poskoka podplácení aby nesvědčil, a k soudu se dostavil. Janoušek sice k soudu nechodí, rekreuje se u moře, ale snad se soud zachová správně (na rozdíl od policajtů, kteří ho přes jasnou opilost a pokus o zabití ženy nechali odjet v autě… Doufám, že na ně taky dojde.

A nakonec barevná pohádka - koukněte na obrázek. Poslal mi ho (i s dalšími stejně krásnými) čtenář z Kalifornie. Ale není to z Kalifornie, je to ze Štěchovic u Slap. Je to zahrádka jeho příbuzné. Už se těším, až pojedu na chatu do Štěchovického kopce, že se tam zastavím a pokochám se tou krásou…

 

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012