Lhotka opět plná zpěvu a tance.

Pánbůh nás má asi rád, říkali si v sobotu 24. srpna organizátoři 19. ročníku Sochových národopisných slavností ve Lhotce. Základní předpoklad pro to, aby akce dopadla dobře – příznivé počasí – byl splněn. I když v při slavnostním zahájení, kdy byla položena kytice k pamětní desce folkloristy Vicence Sochy a lašský král Zdeňa Vituš I. Krulikovský zazpíval lašskou hymnu, nechávalo počasí účastníky trochu v nejistotě, na zahájení programu se už podívalo i sluníčko a vydrželo až do konce.
Diváky, kterých přišla tisícovka a na čtyři stovky účinkujících, přivítala ředitelka slavností a starostka obce Růžena Kopčáková. Představila hosty a garanty slavností – senátorku PČR Evu Richtrovou, náměstka hejtmana MSK Svatomíra Recmana, předsedu Úřadu pro hospodářskou soutěž Petra Rafaje, tajemníka Euroregionu Beskydy Dášu Valáškovou, předsedu Folklorního sdružení ČR Zdeňka Pšenicu a rodiny Sochovu a Tothovu.
Tradičně patřil začátek dětským souborům v programu „Z čeho urostě velký chlop?“, jehož autorkou byla Yvona Voráčková. Postupně se hrami, písničkami a tanci představily soubory Valášek z Kozlovic, Malý Grunik z Ostravice, Malá Ostravica a Ondrášek z Frýdku Místku, Malá Nivnička z Nivnice a Malá Ondřejnica ze Staré Vsi nad Ondřejnicí. Diváci jejich výkony odměňovali častým potleskem a zápal dětí, se kterým vystupovaly je nadějí i zárukou, že folklorní tradice budou v našem regionu pokračovat i nadále.
Další část programu nazvala jeho autorka Kristýna Pavlíková Mílková „ Chytni ščura, pojez krup, buděš zdravy coby dup“. Se svými pořady vystoupily soubory Grunik z Ostravice s CM Vojtek z Ostravy, Valašský Vojvoda z Kozlovic, Pilky ze Lhotky s Pustkovou CM z Kozlovic, jubilující sedmdesátiletý Vsacan ze Vsetína, Ostravica z Frýdku Místku, Ševčík z Ostravy a Ondřejnica s CM Fojt ze Staré Vsi nad Ondřejnicí.
Jako dárek k 90. výročí českého rozhlasu přijel z metropole jižní Moravy BROLN – Brněnský rozhlasový orchestr lidových nástrojů se svými sólisty. Nejenom diváci, ale i ostatní účinkující se zájmem sledovali opravdu profesionální výkony v podání hudebníků a zpěváků a ohlas na jednotlivé skladby a sólové výkony dokazoval uznání a spokojenost. BROLN ve svém programu představil i nastupující generaci, děvčata a chlapce, účastníky celostátního finále folklorní soutěže „Zpěváček“. A „bonbonek“ na závěr – s BROLNEM vystoupili místní občané Lisellote a Jan Rokytovi, oba vynikající sólisté. Jan zahrál na flétnu a pak usedl k cimbálu, aby doprovodil Lisellote při její mistrovské ukázce hry na Panovu flétnu, v níž patří mezi nejlepší světové hudebníky.
O úplný závěr programu se postaral jediný zahraniční účastník, soubor Váh z Liptovského Mikuláše, který předvedl ukázku temperamentního slovenského folklóru a diváci obdivovali fyzickou výdrž tanečnic a tanečníků. Po jejich vystoupení všechny potěšil tradiční a krásný ohňostroj.
Příznivcem Sochových slavností byl loni zesnulý folklorista Jan Rokyta, jehož druhý syn Pavel taky v areálu nechyběl. „Já to cítím jako pokračování otcova odkazu nejen v účasti tady, ale také v tom udržování folklorních tradic. Tady ve Lhotce mají diváci blízko k účinkujícím a to vytváří jedním slovem atmosféru komorní. Cítím se tu moc příjemně,“ dodal Pavel Rokyta. A vyjádřil asi pocity všech, kteří v sobotu do areálu zavítali.
Pořadatelé, Klub žen Lhotka spolu s obcí, už tradičně nabídli všem chutné a dostatečné občerstvení. Za podpory Krajského úřadu, Folklorního sdružení ČR a řady tradičních sponzorů, kteří festivalu věnují přízeň už řadu let a patří jim velký dík, se podařila krásná akce. Ať žije jubilejní 20. ročník 2014!
Jarda Hudeček
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce
Vracíme se k českým výrobkům

Oblíbená česká značka - firma změnila a obohatila k letošnímu roku svoji webovou stránku. Určitě se koukněte.
Jak potvrzují poslední výzkumy, Češi se rádi a čím dál častěji vracejí od nejrůznějšího zahraničního zboží k domácí produkci. Zjišťují, že je totiž mnohdy kvalitnější než ta z dovozu, na kterou se v 90. letech ze zvědavosti všichni vrhli. Mezitím u nás skončilo mnoho tradičních podniků, převálcováno čínskou a jinou levnou, ale většinou také nekvalitní konkurencí. V poslední dekádě ale nastává obrat k lepšímu - a nedávná mírná devalvace české měny tomu ještě přispěla. Zahraniční zboží se stává dražším a Češi opět nalézají kouzlo domácí produkce. Nejlepším důkazem toho jsou potravinářské „farmářské" trhy, které už několik let oživují náměstí a můžete na nich koupit krásnou a zdravou zeleninu a ovoce, mléčné i masné výrobky, ale i mnoho dalšího z tuzemských hospodářství. Vzniklo a vzniká i mnoho menších i větších firem, které navazují na tradici výroby těch, které v bouřlivé době transformace skončily. Ožily i české sklárny, některé textilky, nábytkářský průmysl, rozvíjejí se i úplně nové, moderní obory... Vše ale záleží na nás - koupíme? Pro snadnější orientaci, co je a co není domácí produkce, už existuje několik označení. Mezi nimi je nejnápadnější značka českého lvíčka - značka, kterou výrobcům uděluje po splnění určených kritérií Nadační fond ČESKÝ VÝROBEK, s nímž ČESKÝ DIALOG již řadu let spolupracuje.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad