Tóny v kresbách ve Varnsdorfu

6-7 2001 Kultura česky
obálka čísla


    Ota Nalezinek se narodil v Lomnici nad Popelkou v roce 1930, kde prožil dětská a školní léta. Jeho otec byl nejen významným lomnickým hudebníkem, ale od roku 1945 působil jako houslista v ostravském divadle a rozhlase. Není divu, že syn po otci zdědil lásku k hudbě. Po vystudování gymnázia přešel na Pedagogickou fakultu v Praze, kde jeho učiteli byli Cyril Bouda, František Muzika a Karel Lidický. Po absolvování působil jako profesor výtvarné výchovy v severních Čechách.
    Stal se spoluzakládajícím členem tvůrčí skupiny varnsdorfských a rumburských profesionálních výtvarníků KONTRAST. V roce 1969 odešel a zahraničí. V Lucembursku získal státní občanství a založil ATELIÉR OTA. (Svá díla podepisuje jménem OTA.) Stal se známým v západní Evropě. Podnikl studijní cesty do Japonska, Turecka, Tunisu, Nepálu, Bangladéše, Thajska, na Kanárské ostrovy, procestoval celou Evropu. Z těchto cest vznikly četné výstavy a publikace. Tvořil grafiku, mozaiky, tapiserie, obrazy v různých technikách, oleje, pastely, návrhy na poštovní známky, ex libris. Seznámil se s ;mnoha světovými hudebníky J. Koganem, I. Sternem, R. Kubelíkem, L. Bernsteinem, J. P. Rampalem a dalšími. Rád kreslil jejich karikatury. Tak vznikl cyklus kreseb "Mistrů" s vlastnoručními podpisy, které byly vystaveny ve Varnsdorfu.
    Hudba na Otu Nalezinka působí velmi silně, vytvořil několik stovek kreseb s hudební tematikou. Výstavní kolekce "Tóny v kresbách Oty Nalezinka" je v rámci letošního Varnsdorfského hudebního léta přístupna až do konce srpna v ;divadelní Galerii "D" ve Varnsdorfu.


Josef Poláček, grafik-výtvarník, Varnsdorf

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012