Stalo se v červenci

Stalo se v červenci... a stojí za pozornost
Především se omlouvám, že komentuji červencové dění se zpožděním. Ale: po své tříměsíční zkušenosti mohu prohlásit, že naše zdravotnictví funguje! Ve vinohradské nemocnici v Praze 2 mi voperovali nový kyčelní kloub, v Praze 10 v Obloukové mne na rehabilitaci postavili na nohy a v lázních Třeboň ze mne udělali bez bolestí chodícího člověka! A to bez nadstandardu, bez známostí a bez dárečků... Děkuji!
Ovšem, napsat na pár řádcích o tom, co se dělo v první polovině prázdnin je vražedné! A to nejen proto, že jsme prožívali vražedné vedro. Pětatřicet stupňů byla běžná teplota, ty šťastnější byli po krk namočení ve vodě, nešťastníci chodili (v mezích slušnosti) nalehko oblečení do práce. Naši politici se navzájem grilovali tak bez slitování, že nakonec jsme skončili (přece jen) s úplnou s úřednickou vládou.
Premiér Jiří Rusnok sháněl ministry velmi těžce a jen ti neotrlejší mu kývli na nabízený post. Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (s nevalnou pracovní pověstí) oznámila, že funkci přijala jako „letní brigádu“. Ministrem financí se stal neúspěšný prezidentský kandidát Jan Fischer (který ve chvíli, kdy se jmenování prozradilo, zázračně zaplatil díky sponzorům během týdne pětimilionový dluh z kampaně). Vláda nakonec byla jmenována 10. července a prezident Zeman ji radostně nazval „vládou odborníků“. Odborníků je plný i Pražský hrad - „nadstranický prezident“ má kolem sebe především lidi ze strany zemanovců (SPOZ).
Moc a moc se mluvilo o prezidentu Zemanovi, který se choval jako car a dokázal z české politiky uvařit v těch vedrech děsnou šlichtu. Šéf ČSSD Bohuslav Sobotka propásl jedinečnou šanci dokázat, že on (a nikoli prozemanovský Michal Hašek) je předsedou strany. Strana se rozpoltila... ODS se hroutila (její úřadující předseda Martin Kuba se údajně tajně stýkal se Zemanem,existuje však fotka), a Karolina Peake (LIDEM) jen potvrdila, že buď a) žije v jiném světě nebo b) všichni kolem jsou blázni, jen ona je letadlo. (Tento bonmot není od Zemana, ale od mým dcer.)
Pokračuje vyšetřováni causy Nagyová. Odstoupivší premiér Petr Nečas nakonec přiznal jejich milostný vztah. Chválil ji, jak byla precizní v práci a že svým podřízeným netrpěla žádné nešvary. Proces s Janou Nagyovou označil za čarodějnický a „za útok na důstojnost jedné osamělé ženy“! Dočkal se: 19. července jeho milenku pustili z vazby v Ostravě a on si ji láskyplně odvedl...
V klidném jihočeském městě České Budějovice se vlekly protiromské akce, které zaměstnávaly těžkooděnce, policii pěší i motorizovanou a znovu nastolily otázku: Co s tím? Prvopočátkem byla dětská strkanice na hřišti, při které šla těhotná žena chránit svého malého synka před mnohem větším násilníkem.
Česká republika uznala Vietnamce a Bělorusy za národnostní menšinu. Mají tedy nárok na státní podporu jazyka i kultury.
Bývalý ředitel Ústavu pro studium totalitních režimů Daniel Herman se stal mluvčím KDU-ČSL, které se probudila z klinické smrti.
V Egyptě byly v hotelu v letovisku Hurghada nalezena těla matky(36) a dcery (8). Manžel (a otec) byl zadržen a nesmí opustit zemi. Ženy byly otráveny prudkým jedem.
Něco hezkého nakonec? Období od ledna do konce června prý bylo nejdeštivější půlrok od počátku měření na pěti pražských stanicích - takové počasí prý mohou pamatovat jen devadesátníci. Úplně nejhůř však bylo v roce 1829, v Praze-Klementinu naměřili tenkrát 397 mm, letos to bylo pouhých 319! Praha a Středočeský kraj byly nejmokřejší! No, nebylo to moc hezké – ale zajímavé, ne?
Venda Šebrlová
Jak přispět na provoz
Český dialog vzniká díky dobrovolným finančním příspěvkům lidí po celém světě.
I vy můžete přispět na jeho provoz libovolnou částkou.
Jak publikovat článek
Po domluvě je možné publikovat na stránkách vlastní texty!
inzerce

Horálkovic rodina a zvířena II.
Autorka Eva Střížovská psala dosud hlavně o svém putování za krajany v zahraničí (pět knížek - Austrálie, Texas, Kalifornie atd.). Kromě toho uvedla v tiskový život poučné i zábavné publikace s názvem Český kalendář (22 ročníků).
Nyní vydává novou knížku. Je to druhý díl rodinné ságy prošpikované osobitým humorem. Knížka kromě rodinných příběhů zahrnuje i zkratkovité události doby od roku 1890 do současnosti.
Kromě mnoha černobílých fotografií v celé knize je několik barevných příloh a barevná obálka.
Cena brožované publikace je 200 Kč, v Evropě 10 EUR a v zámoří 10 USD i s leteckým poštovným.
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad