Vražedný pátek

-red- 8 2013 Kultura česky

Divadlo v Řeznické uvádí hru britsko-českého autora Benjamina Kurase

a naše redakce na ni ráda upozorňuje. Možná si vzpomenete na křest jeho poslední knihy Tao smíchu, kterou jsme představili spolu s autorem v našich Hovorech bez hranic. Divadelní hra, která bude mít v září premiéru na scéně Divadla v Řeznické je však docela jiného ražení.

 

Vražedný pátek je hra s prvky dokumentárního dramatu, v níž je téma holocaustu uchopené velmi nekonvečně a zdánlivě kontroverzně. Jedná se o provokativní pokus přimět diváka o nazírání viny i z jiných úhlů, a zároveň přes briskní sarkasmus je to niterná humanistická zpověď člověka, kterého nečekaně dostihne minulost. Inscenace The Friday Murder měla premiéru v roce 1977 v londýnském divadle Soho Poly a vysloužila si od kritiků epiteta jako „teatrálně strhující“ (Times), „absurdní ale napínavé, zcela mimořádné, hrozivé, propletené, se směsicí patosu, černého satirického humoru a napjatého stylu odvozeného ze střídání fantazie a reality“ (Time Out), „skvělý dialog, nabitý dějovými detaily“ (Financial Times). Pozdější rozhlasové verze inscenovala BBC, Izraelský rozhlas a několik německých stanic. Roli Solomona Freitaga v londýnské premiéře vytvořil anglo-český herec George Pravda, pro něhož byla hra napsaná.

 

Benjamin Kuras se kriticky vyjadřuje k mnoha společensko-politickým tématům, mnohdy ostře vyhraněně, a aktivně se politicky angažuje. V různých otázkách s ním nemusíme souhlasit, ale tento jeho dramatický text si zaslouží zaznít z jeviště a položit divákovi v širším kontextu otázku “vinen či nevinen?” Benjamin Kuras je autor 20 rozhlasových a divadelních her, z nichž 17 bylo původně napsáno v angličtině a inscenováno v premiérách v Anglii, Německu nebo Izraeli. Zlínský rodák (1944), vzděláním od první třídy až po univerzitní absolutorium Olomoučák, od roku 1968 Londýňan. Deset let redaktor české redakce BBC, několik let provozní manažer londýnského divadla Young Vic. Od roku 1990 publikuje v českých médiích a vydal 27 českých knih, z nichž bestsellery se staly mimo jiné Češi na vlásku, Jak přežít padouchy a Tao sexu.

 

Premiéra: 12. 9.

Režíe:Jakub Zindulka

Režijní supervize: Arnošt Goldflam

Hrají: Stanislav Zindulka a Jakub Zindulka

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012