Slovo na červenec

Eva Střížovská 7 2013 Slovo redakce česky

To už je zase nový měsíc!? Uteklo to...v červnu záplavy, jeden den jsem ráno v šest hodin jela do Klementina sebrat v naší kanceláři všechny věci ze země (hlavně moje knížky Texas aj.) dát je na stoly, do skříní a prostě někam vysoko, kam nedosáhne voda, když se tam navalí z blízké Vltavy...

Povedlo se, i moje bolavá záda to vydržela, a hlavně, žádná voda se tam nedostala.

Nová knížka "australská", kterou jsem nedávno také vydala, mi zase zaplňuje kus ložnice - tu jsem si netroufla nechat dovézt do Klementina, když tam hrozila voda. Mám ji v bytě. A podle prvních asi dvaceti ohlasů se líbí!!! Hurá, objednejte si ji, než mi z ložnice zmizí. Dvě australské dámy měly námitky (jedna dost ostré) proti tomu, že jsem tam vedle velevážených osobností s vlasteneckým zaměřením zařadila i kapitolu o jednom význačném čechoaustralském erotomanovi. Jenže on byl výrazná emigrantská figura, peníze, které na erotických novinách atd. vydělal, dával na český sport, na české ochotnické divadlo v Sydney a prý i finančně pomáhal nově příchozím emigrantům.

Pravda, že plno informací, které jsem pro knížku měla, se tam nedostalo (knížka má 200 stran) a tak uvažuji o jakémsi dodatku. A znovu zde pro jistotu (neboť se ozvaly takové hlasy) podotýkám, že knížku mi nepodpořilo ani korunou Ministerstvo zahraničí ani žádné jiné. Jen jeden hodný pán (navrátilec z Austrálie), který nechce být jmenován.

A když už jsem začala s knížkami - lidé mi píší, že když to čtou, připadá jim jako že putují se mnou, že potkávají zajímavé našince ve světě, jejich až neuvěřitelné životní příběhy. A to jsem ráda! Nepíšu proto, abych se hrnula do literárních soutěží, ale právě proto, abych se mohla se čtenáři podělit o zajímavé, krásné i všelijaké zážitky z cest a z potkávání Čechů i jiných milých lidí ve světě.

A nejsem v tom sama. Katka Dehningová z Kalifornie píše taky o svých cestách a její první knížka Proti proudu zeměkoule je moc zajímavá a snad už i vyprodaná. Druhá vyjde brzy a třetí píše.

Samozřejmě, že bych mohla vyjmenovat další stovky úžasných autorů cestopisů, určitě Otu Ulče, který do cest dovede přirozeným způsobem zahrnout politiku, filosofii, náboženství a vlastně všechno možné, co na svých cestách po celém světě potkává včetně svých komentářů, které jsou vždy na úrovni, i když s nimi třeba každý nemusí souhlasit. Ale číst – určitě!

A prosím, promiňte mi, že tentokrát jsem schválně vynechala politiku a koukněte na článek Lidé - andělé - to je vlastně pokračování tohoto Slova.

A mějte moc hezké léto.

 

Archivní foto: Tohle milé zvíře, které se jako mnoho dalších vyskytuje jen v Austrálii je wombat. Něco mezi medvídkem, divokým kancem a naším rodinným příslušníkem psí rasy Bedřichem… když ho prý porazí auto, otřepe se a jde si dál svou cestou

 

Vydavatelem Českého dialogu je Mezinárodní český klub

Informace o webu

jeja.cz 2012