Jak si vypěstovat ...

Hana Parkánová-Whitton
Jak si vypěstovat na anglické zahrádce českého trpaslíka
Pokud jste zamilovaní do knih Betty MacDonaldové (Vejce a já, Co život dal a vzal...), tak si zamilujete i tuto knihu. V ní se Češka zralého věku přestěhuje za svou láskou do Anglie a začíná nový život. Není tak zmatečný, jako v knihách Betty Mac Donaldové, ale je plný překvapujících poznání, úsměvů a lásky. Jiný kraj, jiný mrav...
Haně bylo čtyřicet devět, ukončila dlouhodobý vztah a u nás už měla jen vzdálené tetičky a strýčky. Zamilovala se do svého anglického kolegy Paula (naštěstí je nedělila jazyková přehrada, protože pracovala jako překladatelka). Dva roky jí trvalo, že poznala, že domov je tam, kde máte svou lásku. Z Prahy odváželi Paulovým autem laptop, knížky a svatební šaty. Taky žehličku (u které musel Paul ustřihnout šňůru s českou zástrčkou a bylo to jako přestřižení pupeční šňůry)...
Co se stalo po rozloučení s Prahou? Hana zjistila, že zorganizovat opravdovou anglickou svatbu podle tradičních pravidel trvá mnoho měsíců a ne pár dnů. Že zabydlet dům a poznávat nové sousedy je pomalinká a opatrná činnost... Že pracovat a zároveň se začleňovat do společenského života vesnice chce takřka chirurgickou šetrnost (protože „Angličanky jsou sice vyrovnané a korektní a místo ječení vyjadřují nesouhlas pouhým pozdvižením obočí a lehkým Oh?, ovšem chybí jim vřelost a otevřenost.“). Taky zjistila, že si nemůže pověsit záclony, protože „se to nedělá“ a v Hinstonu se nikdy nikdo nedívá do cizích oken. Že nevypočitatelní sousedé Speedy a Rusty jsou „ podivíni“ a nemá cenu se s tím vzrušovat.
Podivuhodné jsou její zkušenosti ze zahradní slavnosti, z dobročinné činnosti v „Opoře ve stáří“ a především z každodenního života. Ale to přece máme všichni – pocity slavnostní i smutné. Jaké měla Hana Whitton první Vánoce v Hinstonu? „Jako bychom tu žili odjakživa, jako bychom všechny přítomné znali odnepaměti. Už jsem se nemusela ptát, co mi život s Paulem v Hinstonu přinese. Já už to totiž věděla.“
Nemusíte si pěstovat českého trpaslíka na anglické zahrádce. Stačí si vzít tuto knihu a číst ve chvíli, kdy vám je a) smutno, b) něco vás bolí, c) všichni vám lezou na nervy.
Vydala Mladá fronta
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce

Eva Střížovská
Howdy from Texas II
Češi v Texasu jsou výrazná a specifická komunita, která žije v tomto státě USA již od 19. století.
Reportážní česko-anglická publikace šéfredaktorky Českého dialogu.
Brožovaná publikace, 184 stran, cena v ČR 200 Kč + poštovné, objednávejte na: strizovska@seznam.cz
(ceny a platby pro zahraničí sdělíme)
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad