Stalo se v červnu... a stojí za pozornost

Občas bylo sluníčko – to abychom viděli na tu hrůzu, co nadělala velká voda. Nemysleli jsme na nic jiného, než na tu spoušť na majetku a hlavně na psychice lidí. Jaro vůbec nebylo (údajně bylo nejzamračenější za posledních padesát let!) a lidi měli chuť řvát vzteky nebo brečet v depresích. Já jsem to střídala.
V noci 16. 6. padla vláda. V 22.25 totiž oznámil svou rezignaci premiér Petr Nečas. O tom jsme psali a sledovali jsme dění v přímém přenosu. Příběh velmi cílevědomé ženy (původně kantýnské, pak účetní) Jany Nagyové a premiéra Petra Nečase (z kterého udělala hlupáka) na sebe nabalil všechnu špínu současné vlády a jejich přátel (= kmotrů). Prezident Zeman si liboval, protože sestavení nové vlády je plně v jeho rukách. ODS totiž navrhla na premiérku Miroslavu Němcovou, ale ta neprošla. Prezident jmenoval předsedou úřednické vlády (on říká, že vlády odborníků) svého kamaráda Jiřího Rusnoka. Ten horko-těžko shání budoucí ministry, o tuto čest není velký zájem.
Jenže zároveň se udála věc, která všechno zastínila. O povodních jsme psali a všechny domácí i zahraniční události se pro nás staly na mnoho dní nepodstatnou věcí. Opět se potvrdilo, že mezi námi jsou stateční zachránci i dobrovolníci, kteří nasazovali životy v kritických chvílích. Také pro ty, kteří se zprvu odmítli evakuovat a pak křičeli o pomoc, když už byli ve svých domech po kolena ve vodě. Naprosto oprávněně naštvaní jsme byli na „milovníky adrenalinu“, kteří na rozbouřené řeky vyjeli na lodích. Jejich zachraňování blokovalo síly mnoha lidí, kteří byli potřeba jinde. Pár „vodáků“ se utopilo.
Zkáza je nejčastěji skloňované slovu v souvislosti s úrodou zeleniny. Zaplavená pole a shnilá úroda... Co přežilo se stejně nesmí jíst, protože bahnitá voda s sebou přinesla spoustu splavených toxinů. Také padaly podmáčené stromy nejen ve volné přírodě, ale také v parcích zaplavených měst. Celkem si povodně vyžádaly devět obětí, vystěhováno bylo 19 tisíc lidí a škody na majetku jsou (zatím) dvacet miliard korun.
Když voda opadla a začaly úklidové práce, přišly prudké bouřky a s nimi opět přívaly deště. Strach z druhé vlny záplav se v některých místech ukázal jako oprávněný...
Už od loňského podzimu se hledal nový ministr kultury, který by vystřídal Alenu Hanákovou (původně družinářka). Tato žena z Hnutí Starostové a nezávislí (a s podporou TOP 09) si vysloužila pověst naprostého diletanta a proto ke konci raději ani nechodila mimo dům.
Český miliardář Andrej Babiš koupil vydavatelství Mafra, které mj. vydává i Mladou frontu Dnes, Lidové noviny, deník Metro atd. Jeho dosavadním majitelem byla německá firma RBVG.
Pamatujete si na Konto Míša? To celá republika sbírala peníze na nákup Leksellova gama nože pro Nemocnici na Homolce. První porevoluční sbírka vynesla 90 milionů korun! Díky jemu jsme se stali zemí s největším počtem operovaných pacientů tímto zařízením na světě. Otci myšlenky na zakoupení nože, neurologovi Vilibaldu Vladykovi, bylo 90 let. Už samozřejmě neoperuje, ale provádí kontrolní vyšetření pacientů.
Předsedou KDU-ČSL byl opět zvolen Pavel Bělobrádek. Místopředsedkyní se stala kandidátka na prezidenta Zuzana Roithová, které tak delegáti poděkovali za dobrou reprezentaci strany. Do vedení se nedostal Jiří Čunek, dlouhodobě problematický politik.
How to contribute
The Czech Dialogue exists thanks to voluntary financial donations from people from all over the world.
Even you have the opportunity to contribute to its administration with any amount.
inzerce
Amerika II. aneb z deníčku vydavatelky
Tato kniha vzniká nyní na mém počítači. A je to bomba! Pracuji na ní jen chvílemi (což ovšem obnáší hodiny), protože hlavně denně dělám Český dialog. Ale oba tyto, jak by se dnes módně řeklo – projekty, jsou pro mne moc důležité. Časopis se snažím zlepšovat, přibyli v poslední době dobří autoři, přibývají čtenáři po celém světě…
A kniha? Bude o téměř třiceti letech časopisu, který jako jediný vydávaný z ČR vede léta dialog s Čechy doma i ve světě. Byly všelijaké pokusy jiných zdejších periodik ujmout se tohoto tématu, ale všechny ztroskotaly. Český dialog vytrval a to přes veškeré, a někdy opravdu velmi těžké překážky. Především v prvních ročnících, kterými nyní listuji a vybírám z nich perly, jsou velmi cenné články od autorů věhlasných jmen jako je Josef Škvorecký, Jaroslav Strnad, Alexander Tomský, Jiří Ješ aj., či neznámých, ale kteří napsali ze světa, kde žijí, zajímavé postřehy, ohlasy či názory. První ročníky byly opravdu mimořádně živé a dynamické. Po mé první cestě do daleké Austrálie v roce 1997 se začala českou společností šířit „blbá nálada“ a i ta je zde velmi plasticky vylíčena.
Kromě politiky jsou zde samozřejmě i moje cesty do světa za krajany. Napsala jsem o nich sice už pět knížek, ale ne o všem…tady to pokračuje. Například New York, Kanada, Jižní Amerika, Švédsko aj. A na webových stránkách budu ráda uveřejňovat některé ukázky a vy je, doufám, budete rádi číst. Budou nejspíš v rubrice OSTATNÍ, ale ještě před tím, než tam spadnou, tak na stránce hlavní.
Jestli budete mít o knížku zájem, už se můžete hlásit, promítnu do množství tištěných výtisků.
Eva Střížovská
Pište na cesky-dialog@seznam.cz
nebo volejte na tel. 739 091 057
Spřátelené instituce
- Anlet
- Beseda - Belgie
- Czechevents.net
- Czechfolks.com Plus
- Czechoslovakstalks.com
- Časopis Čechoaustralan
- Česká centra
- Česká škola bez hranic
- Český výrobek
- Demokratický klub
- Jana Garnsworthy DipTrans IoLET
- krajane.net
- Libri prohibiti
- Nový domov, Toronto
- Průvodce Rychnovem
- Rádio Perth
- Rádio Praha
- Velehrad